… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v úterý večer v projevu k národu prohlásil, že je „válečník“ a že „zemře jako mučedník.“ Světoví představitelé jej vesměs odsuzují, ale je zajímavé, že prezident USA Barack Hussein Obama zůstává relativně zticha.

V rozhořčené a nesourodé řečí excentrický libyjský vůdce prohlásil: „Nemohu opustit čestnou duši mé země. Nakonec zemřu jako mučedník.“ Nevědomky potvrzujíce široce rozšířený názor, že je excentrik, ne-li přímo blázen, Kaddáfí dodal: „Muammar Kaddáfí není prezident, není normální lidská bytost,“ ale namísto toho je revoluční vůdce.

Z odpovědnosti za povstání, které do anarchie uvrhlo libyjské druhé největší město Benhgází a další města, obvinil zahraniční agenty – včetně „bradatého“, čímž měl na mysli vůdce Al Kajdy Usámu bin Ládína (Osama bin Laden), stejně jako USA a Itálii.

„Menšina mladých lidí využívá míru a bezpečnosti, které v Libyi máme, aby zapalovala policejní stanice,“ dodal. „Vyzývám ty, kdo milují Muammara Kaddáfího, kteří představují slávu… aby vyšli ze svých domů a útočili (na protestující), kdekoliv je najdou.“

Kaddáfího projev nenaznačoval, že by měl v úmyslu předat většinu své moci místním představitelům, jak očekávali mnozí pozorovatelé.

Světoví představitelé včetně generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna (Ban Ki-moon) požadují, aby Kaddáfí okamžitě zastavil masakry tisíců protestujících, nicméně prezident USA Obama zůstává relativně zticha.

Ben Smith z Politico v úterý napsal: „Prezident situaci nekomentoval od pátku, kdy v obecné rovině vyzval ke zdrženlivosti. Poté dnes odpoledne ministryně zahraničí Clinton vydala skutečně patetické prohlášení: “Svět sleduje situaci v Libyi s obavami. Připojujeme se k mezinárodnímu společenství a silně odsuzujeme násilí v Libyi… Nyní nadešel čas zastavit nepřijatelné krveprolití.““

William Kristol z Weekly Standard situaci okomentoval slovy, že „nedošlo k přímému odsouzení Kaddáfího režimu. K žádnému vyjádření podpory demonstrujícím. Ani náznak akce z naší strany – žádné hospodářské embargo, žádné hrozby jednotlivcům zapojeným do ukrutností, žádná výzva k setkání Rady bezpečnosti, žádná známka možného vynucení bezletové zóny ze strany NATO, žádný požadavek, aby se hranice otevřely pro humanitární pomoc. Namísto toho se ministerstvo zahraničí snaží “předat poselství“ libyjské vládě.“

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Gaddafi: I Will Die as a Martyr; Obama Remains Silent.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  
Archiv