… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Již několik dní protestující Libyjci dnes zaplavili hlavní město Tripolis a podpálili některé vládní budovy, včetně sídla samotné vlády. Počet osob zabitých vládními silami prudce narůstá. Ozbrojené síly režimu Muammara Kaddáfího (Muammar Abu Minyar al-Gaddafi, معمر القذافي) jsou údajně rozpolcené a bojují i mezi sebou. Diktátorův syn varoval před občanskou válkou.

Přestože rozšíření protestů v Tripolisu by mohlo naznačovat konec 41 let trvající Kaddáfího vlády, jeho syn Saíf Islám Kaddáfí (Saif al-Islam Muammar al-Gaddafi, doslova Meč islámu Muamarra Kaddáfího, سيف الإسلام معمر القذافي) varoval, že režim bude „bojovat do poslední kulky.“

Protestující dnes v Tripolisu vypálili Palác lidu, symbol vlády excentrického Kaddáfího. Požár byl údajně založen i v budově státního rozhlasu a televize.

Kaddáfího síly za pomoci žoldáků zabili podle odhadů zatím více než 300 lidí. Letectvo bombardovalo dav nedaleko základny, kterou vyklidily vládní síly, údajně aby zabránilo rebelům získat zbraně. Vláda nasadila k potlačení protestů i tanky. Některé vojenské jednotky prý přešly na stranu povstání.

Libye je velký vývozcem ropy, ale její obyvatelé, zejména ti mimo Tripolis, žijí v chudobě.

Protestující ji o víkendu ovládli druhé největší město země, Benghází.

Nepokoje v Libyi vedly k 3% zvýšení ceny ropy na světových trzích. Stalo se tak poté, kdy vůdce velkého kmene na východě země pohrozil přerušením vývozu ropy do západních zemí, pokud Kaddáfí do 24 hodin nezastaví „útisk protestujících.“ Navíc společnost British Petroleum oznámila zastavení veškeré těžby v zemi.

Západní země, které mají obavy o lidská práva, ale současně také o dodávky ropy, začaly odsuzovat masakry demonstrantů vládními silami. Bílý dům nicméně včera večer oznámil, že „analyzuje“ noční projev Kaddáfího syna, aby zjistil, „jaké jsou možnosti smysluplné reformy.“

Saíf Islám Kaddáfí varoval před občanskou válkou a před tím, že lidé „mohou zapomenout na demokracii a na reformy.“ Někteří pozorovatelé mají za to, že vláda úmyslně vyvolala nepokoje, aby tak vytvořila situaci, která ospravedlní nemilosrdné potlačení lidové vzpoury.

Po egyptském vzoru je Lybie již několik dní odpojena od internetu.

Přestože v zemi formálně vládnou v rámci specifické formy přímé demokracie „lidové výbory“, na jejichž činnosti se podílejí všichni občané a které delegují pravomoci na lidové výbory vyššího stupně, fakticky drží dosud drželi moc v zemi v rukou Muammar Kaddáfí a jeho syn.

Podle nepotvrzených zpráv Kaddáfí starší opustil Tripolis a snad i Libyi. Spekuluje se o tom, že mohl uprchnout do Venezuely, ke svému příteli levicovému diktátoru Hugovi Chávezovi.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  
Archiv