… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Palestinská správa usiluje o mezinárodní odsouzení Izraele, přestože se Obamova vláda snaží ji od takového kroku odradit. Představitelé Palestinské správy a arabských zemí předložili Radě bezpečnosti OSN žádost o přijetí rezoluce odsuzující Izrael za to, že dovoluje Židům stavět si domy v židovských městech v Judeji a Samaří.

Rezoluce by měla označit výstavbu judejských a samařských Židů za „nelegální“ a „za významnou překážku míru.“ Navíc by měla prohlásit, že OSN je připravena vyslat do oblasti vyslance, „aby na místě prošetřil situaci.“

Palestinská správa a arabský svět vznášejí na Judeu a Samaří nárok jako na součást budoucího arabského státu, který podle jejich požadavku má vzniknout – vedle arabského Jordánska a židovského Izraele – na území historické Země Izrael / Palestiny.

Představitelé USA uvedli, že se postaví proti rezoluci, nicméně souhlasí s odsouzením výstavby v Judeji a Samaří. Údajně navrhli Palestinské správě, že Rada bezpečnosti vydá namísto rezoluce nezávazné prohlášení proti výstavbě.

Představitelé palestinskoarabské autonomie kompromis odmítli a včera oznámili, že arabští představitelé návrh rezoluce předložili.

Ministryně zahraničí USA Hillary Clinton včera prohlásila, že Rada bezpečnosti „není správným nástrojem“ k posunu diplomatického procesu kupředu. „Naším cílem je dělat to, co je nejlepší k pokroku jednání mezi stranami, které povede ke dvoustátnímu řešení,“ uvedla.

Judea a Samaří byly před Válkou o nezávislost v roce 1948 domovem Arabů i Židů. Po válce se oblasti dostaly na 19 let pod vládu Jordánska a Izrael je znovu získal při Šestidenní válce v roce 1967. Během Války o nezávislost a následné jordánské správy byli z Judeje a Samaří vyhnáni všichni Židé a nebylo jim dovoleno v tomto srdci biblické židovské Země Izrael žít. Krátce po Šestidenní válce se Židé začali znovu usazovat v bývalých židovských městech jako Efrat a Hebron, stejně jako zakládat nové obce a města.

V posledních letech mají Židé dovoleno stavět pouze v rámci municipálních hranic již existujících obcí, což znamená, že celková rozloha půdy, kterou Izrael v Judeji a Samaří kontroluje, se ani výstavbou nijak nemění. Palestinská správa nicméně nepřestává tvrdit, že izraelská výstavba představuje kradení půdy.

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) loni na 10 měsíců zmrazil židovskou výstavbu v Judeji a Samaří, čímž se snažil přimět představitele Palestinské správy k obnovení jednání. Ti však jeho gesto 9 měsíců ignorovali a teprve, když se embargo na výstavbu blížilo konci, souhlasili s jednání, pokud Netanjahu zmrazení prodlouží, což premiér odmítl.

Netanjahu nicméně následně dal najevo ochotu nařídit další zmrazení poté, kdy představitelé USA slíbili, že výměnou za to nebude činěn na Izrael tlak, aby dohodu s Palestinskou správou uzavřel do 3 měsíců a aby zmrazení prodlužoval. Ministryně Clinton nicméně Netanjahua následně informovala, že slib byl učiněn bez vědomí prezidenta Obamy a nebude proto realizován. Tím také padla izraelská nabídka dalšího zmrazení výstavby.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku PA Ignores Obama, Seeks UN Condemnation of Israel.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  
Archiv