… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Moše Kacav u soudu

Bývalý izraelský prezident Moše Kacav (Moshe Katsav, משה קצב) byl dnes ráno odsouzen k 7 letům vězení poté, kdy byl uznán vinným ze dvou případů znásilnění.

Trest uložil tříčlenný senát obvodního soudu v Tel Avivu, v čele se soudcem Georgem Karou. Hlasování nebylo jednotné. Předseda senátu Kara a soudkyně Miriam Sokolov prosadili trest 7 let, soudkyně Jehudit Ševa (Yehudit Shevah) žádala jen 4 roky vězení.

Jde o první případ v dějinách Izraele, kdy je bývalý prezident, premiér nebo jiný představitel v obdobně vysokém postavení odsouzen do vězení. Kacav také musí ženy, které jej obvinili, odškodnit částkou celkem 125.000 šekelů (přibližně 625.000 českých korun). Po propuštění z výkonu trestu se má podrobit 2 letům probačního dohledu.

Kacav, který celé řízení trval na své nevinně, dvakrát přerušil výkřiky čtení rozsudku, kdy na své soudce zlomeným hlasem zavolal: „Vy víte, že tento soud je lež, a vy přispíváte ke kultuře lži. Je to všechno fraška.“

Předpokládá se, že se Kacav odvolá. V každém případě nemusí do vězení ihned, ale pokud rozsudek nabude právní moci, k nástupu trestu dojde do 45 dní.

Případ začal vydíráním

Na případu je zajímavé to, že na něj orgány činné v trestním řízení upozornil Kacav sám. V létě 2006 obvinil jednu z žen, které následně obvinily jeho, že mu vyhrožovala a vydírala ho.

Když před třemi měsíci byl Kacav uznán vinným (přičemž o trestu bylo rozhodnuto až dnes), jeden ze soudců v odůvodnění rozsudku uvedl větu, která dávala Kacavovi a jeho obhájcům jistou naději: „Utrpení, které si obviněný vytrpěl, a dlouhou dobu, která uběhla,  je nutné vzít v úvahu při určování trestu.“

Jeho slovo proti jejich

Odsouzení a dokonce již samotná obvinění, vznesená proti Kacavovi, byla od počátku předmětem velkých právních kontroverzí, protože vůči Kacavovi nebyly předloženy žádné důkazy – kromě výpovědí žen, které jej obvinily. Proti sobě stálo Kacavovo slovo proti jejich slovům – a soudci uvěřili jim a odsoudili bývalého poslance, ministra dopravy a prezidenta za dva případy znásilnění.

Toto bylo také důvodem, proč někteří přední rabíni napsali slavný „Dopis rabínů“ na podporu Kacava. Narozdíl od všeobecně převládajícího názoru neměli rabíni v úmyslu dopis zveřejnit, ani v něm nepodporují Kacava jako odsouzeného násilníka – ale kritizují způsob, jakým byl odsouzen.

Kacavův mediální poradce Amnon Šomron (Amnon Shomron) dnes ráno prohlásil, že média nikdy nerespektovala presumpci neviny ex-prezidenta. „Vedla se proti němu mediální kampaň, která překročila všechny hranice,“ uvedl.

Právníci nečekají, že by Kacav se svých odvoláním k Nejvyššímu soudu uspěl, ale má se za to, že odvolání v každém případě podá, i kdyby jen kvůli své ženě, třem synů, dceři a bratrovi.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Seven Years in Prison for Katzav.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv