… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izraelské ministerstvo zahraničí podniká kroky, které musí dělat „naches“ (jidiš slovo pro potěšení rodičů) praotcům a pramatkám pohřbeným v Jeskyni patriarchů (מערת המכפלה, Mearat HaMachpela) – nejsvatějším místě judaismu hned po Chrámové hoře v Jeruzalémě.

Náměstek ministra zahraničí Dany Ajalon (Danny Ayalon) ze strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) informoval ve středu Kneset: „Vydali jsme trvalý pokyn, že vzdělávací systém ministerstva zajistí, aby každý nový velvyslanec, jmenovaný ministerstvem, a každý nováček, přijatý na ministerstvo, navštívil místa historického dědictví, včetně Jeskyně patriarchů v Hebronu…“ „Kromě toho,“ dodal Ajalon, „jsem přesvědčen, že je správné chovat se tímto způsobem, který dává jasně najevo, že Jeskyně patriarchů byla, je a bude židovským místem pod izraelskou suverenitou.“

Ajalon jménem vlády odpovídal na interpelaci poslance Jariva Levina (Yariv Levin) z Likudu (Jednota). Levin také připomněl, že Palestinská správa požádala UNESCO o uznání Jeskyně patriarchů za světové kulturní dědictví pod ochranou Palestinské správy a že zahraniční vlády pomáhají Palestinské správě s výstavbou čtvrti, která má odříznout Jeskyni od židovské komunity ve městě.

Dany Ajalon sdělil, že řízení o žádosti Palestinské správy UNESCO zastavilo, protože palestinskoarabská autonomie není státem a podle pravidel OSN může takovouto žádost podat jen stát. A co se stavěné čtvrti týče, vysvětlil, že ta je budována v oblasti, která byla v Dohodě z Wye Plantation vymezena jako území kontrolované Palestinskou správou. Izrael má v této věci svázané ruce a nemůže dělat nic jiného, než protestovat u zúčastněných vlád – což udělal, dodal.

Mluvčí hebronských Židů David Wilder na Ajalonova prohlášení reagoval slovy, že židovská komunita v Hebronu je „velmi potěšena, že vysoký představitel, jako je náměstek ministra zahraničí Dany Ajalon, uznal důležitost a význam Hebronu a Jeskyně patriarchů.“ Toto prohlášení přichází poté, kdy Hebron navštívil ministr Gideon Saar a rozhodl, že Město patriarchů budou navštěvovat školní výlety, připomenul Wilder.

„Samozřejmě, každé školní dítě, každý zahraniční návštěvník a každý velvyslanec, stejně jako každý izraelský diplomat by měl navštívit Hebron a Jeskyni Machpela (biblické jméno Jeskyně patriarchů – pozn. překladatele). Stejně jako pod heslem ‘nikdy nezapomeneme’ všichni navštěvují Jad VaŠem, tak take my nesmíme nikdy zapomenout na naše kořeny, společné celému lidstvu, protože Abraham je otcem všech lidí. Krátce řečeno, je otázkou času, kdy izraelská vláda uzná to, co Bůh vybral před 4.000 lety.”

Ajalonovu iniciativu ocenil také předseda Rady obcí Judeje a Samaří (Rady Ješa) Dany Dajan (Danny Dayan), který ji označil za „důležitý krok směrem k navrácení židovské a sionistické dimenze do izraelské zahraniční politiky.“

Tento týden se konala v Jeskyni Machpela obřízka, při níž byl sandakem (סנדק) vrchní sefardský rabín Izraele, rabi Šlomo Amar (Shlomo Amar, שלמה עמאר). Jeskyně je oblíbený m místem obřízek, protože je zde pohřben Abrahám (אברהם), první žid, který osmý den po jeho narození obřezal svého syna – a také jeho syn Izák (Jicchak, יצחק). Obřízka je v židovským modlitbách často zmiňována jako „brit (smlouva, ברית) Abraháma, našeho otce.“

(IsraelNationalNews.com)

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Foreign Ministry to Send Ambassadors to Cave of Patriarchs.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv