… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Pozor, minové pole!

Izraelský parlament včera ve druhém a třetím čtení přijal zákon, který nařizuje odstranění všech známých min v Izraeli. Zákon, původně předložený bývalým poslancem Cachim Hanegbim (Tzachi Hanegbi) a následně poslancem Ronim Bar-Onem (oba ze strany Kadima), byl přijat v poměru 43:0. Ukládá ministerstvu obrany, aby vytvořilo nový civilní úřad, který bude zodpovědný za vyčištění minových polí, položených Izraelskými obrannými silami v minulosti na Negevu, Golanech a v dalších částech země.

Národní úřad pro odstraňování pozemních min (National Authority for Land Mine Clearance) bude mít k dispozici 27 milionů šekelů (přibližně 135 milionů českých korun), ale bude smět přijímat také dary a granty ze zahraničí. Na odstraňování min po celém světě přispívá OSN, vláda USA a některé soukromé organizace.

Samotné odstraňování min budou provádět specializované soukromé společnosti. Podle kampaně Mine-Free Israel (Izrael bez min) zabírají minová pole skoro 200.00 dunamů (tj. 20.000 hektarů) půdy na území Izraele.

Poslanec Bar-On ocenil přijetí zákona slovy: „Pro Izrael jde o mezník. Poprvé za 63 let se Izrael přidá ke společenství národů, které po řadu let pracují na vyčištění nepotřebných minových polí. Mnoho nezbytných peněz přijde od mezinárodních organizací a humanitárních skupin. Vyčištěné oblasti budou využity k výstavbě domů a rozšíření možností zemědělství, turismu, na silnice a pro obce. A samozřejmě se stane minulostí nebezpečí zranění jednotlivců výbuchem min. Zákon navíc zlepší obraz Izraele ve světě.“

Daniel Juval
Daniel Juval

Mezi těmi, kdo byli přítomni přijetí zákona v plénu Knesetu, byl i Daniel Juval (Daniel Yuval), který byl před 2 lety těžce zraněn, když vstoupil na Golanech do minového pole. Chlapec, kterému je nyní 13 let, přišel o nohu, když nedopatřením vstoupil do zasněženého minového pole, kde byly obtížně čitelné varovné tabulky. Výbuchem byla v obličeji zraněna i jeho starší sestra.

Daniel Juval se stal symbolem izraelské kampaně za odstranění pozemních min. Jako Velvyslanec kampaně za Izrael bez min hovořil o problému na řadě setkání v Izraeli i na mezinárodních fórech.

Do kampaně se zapojila řada dalších osob, včetně Jerryho White, dlouholetého aktivisty za odstranění min, který byl minou vážně zraněn při turismu s přáteli v severním Izraeli v roce 1984.

Odhaduje se, že na území Izraele, včetně Judeje a Samaří, se nachází mezi 500.000 a 1.000.000 pozemních min. Izraelské obranné síly sice minová pole označily, nicméně to nedokáže zabránit zraněním lidí, kteří do nich vstoupí omylem.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Historic Measure to Remove Land Mines Passes Knesset Vote.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv