… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izrael není jedinou zemí, která v důsledku sabotáže egyptského plynovodu, k níž došlo během lednových nepokojů, nedostává z Egypta zemní plyn. Přestože se většina pozornosti soustřeďuje na to, že Egypt dosud neobnovil dodávky plynu do Izraele, žádný plyn z Egypta nedostává ani Jordánsko. Uvedl to Dr. Aaron Lerner z organizace IMRA (International Media Review Analysis).

„Vezmeme-li v úvahu, že ve vztazích mezi Jordánskem a Egyptem neexistují absolutně žádné problémy, není důvod připisovat neobnovení dodávek plynu do Izraele nějakému problému v izraelsko-egyptských vztazích,“ napsal Dr. Lerner, odvolávající se na tiskovou zprávu na webu jordánské Národní elektrárenské společnosti (National Electric Power Company, NEPCO).

V prohlášení pro egyptské noviny Al Dustúr (Al Dustour, Ústava, الدستور) jordánský ministr energeticky a přírodních zdrojů Dr. Chálid Túkan (Khaled Tuqan, resp. Khaled Toukan, د. خالد طوقان) v neděli uvedl: „Naši bratři v Egyptě nám včera sdělili, že dokončují všechny technické operace na zařízení, které bylo minulý měsíc poničeno, a že probíhají interní procesy obnovení napouštění plynu.“

K neděli 6. března byly ztráty NEPCO s důsledku přerušení dodávek egyptského plynu odhadovány na 72 milionů dinárů (přibližně 1,775 miliardy českých korun), tedy v průměru 3 miliony dinárů (přibližně 74 milionů českých korun) denně. Ztráty vznikly především tím, že při výrobě elektřiny musí být namísto zemního plynu využívána ropa.

Ke ztrátám došlo proto, že NEPCO odmítla na nedostatek plynu reagovat zvýšením cen – zřejmě z důvodu jordánských vnitřních nepokojů, které přiměly krále Abdulláha vyměnit vládu a zahájit reformní kampaň.

Podle stávajících dohod pokrývají dodávky egyptského plynu z plynovodu vedoucího skrze hášimovské království 80 % potřebných zdrojů na výrobu elektřiny v Jordánsku.

Izrael pokrývá egyptskými dodávkami 40 % své spotřeby zemního plynu, a to na základě, která nabyla účinnosti před 3 roky a podle níž má Egypt 15 let prodávat Izraeli ročně 1,7 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Přerušení egyptských dodávek bylo Izraelem vyhodnoceno jako nutnost diverzifikovat své dodavatele energií.

„Izrael potřebuje dosáhnout bezpečnosti dodávek energie. Je to jeden z nejzásadnějších bezpečnostních a ekonomických aspektů země,“ uvedla Gina Cohen, izraelská konzultantka v oblasti elektřiny a plynu.

Izrael nicméně nedávno objevil u svého pobřeží naleziště zemního plynu, která nazval Leviathan a Tamar a která mohou změnit situaci v regionální energetické politice. V celkové objemu naleziště obsahují dle odhadů okolo 24 bilionů metrů krychlových zemního plynu, což by zajistilo Izraeli na energetickou soběstačnost na desetiletí – a dokonce by umožnilo plyn vyvážet do sousedních zemí.

Předběžný zájem vyvážet v budoucnosti plyn do Jordánska a na Kypr potvrdil minulý týden Gideon Tadmor, prezident a výkonný ředitel společnosti Delek, která se podílí na průzkumu pole Tamar.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Egypt Gas Shut Off Also Affecting Jordan.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv