… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Stát Izrael urychleně vyklízí tzv. Sergejův dvůr (Сéргиевское подворье, Sergei’s Court, חצר סרגיי) v centru Jeruzaléma a chystá se jej dnes předat Rusku.

Diplomatické zdroje sdělily, že předání je realizováno ve spěchu poté, kdy Rusko dalo najevo, že zruší na příští  týden naplánovanou návštěvu předsedy izraelské vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) v Moskvě, pokud Izrael nesplní svůj závazek předat komplex do rukou Ruska.

Rozhodnutí předat Rusku komplex bylo přijato v roce 2008 a formálně oznámeno tehdejším premiérem Ehudem Olmertem při jeho návštěvě Ruska. Vlastnické právo bylo na Rusko převedeno, ale komplex nadále fakticky užíval Izrael. Nacházely se v něm jeruzalémské úřadovny ministerstva zemědělství a společnosti na ochranu přírody.

Olmert tehdy ustoupil ruskému diplomatickému tlaku a zprávy v médiích uváděly, že opuštění komplexu je součást rusko-izraelské dohody, podle níž se Rusko na oplátku zavázalo nedodat Íránu moderní rakety země-vzduch.

Sergejův dvůr byl vlastněn velkovévodou Sergejem Alexandrovičem (Сергей Александрович), strýcem cara Mikuláše II. (Николай II), který stál v čele Imperiální pravoslavné palestinské společnosti (Императорское Православное Палестинское Общество, Imperial Orthodox Palestinian Society, IOPS).

Po bolševické revoluci v Rusku začala vznášet nárok na komplex z titulu právního nástupnictví sovětská vláda. Ruští emigranti, „bílí Rusové“, nicméně vytvořili Carskou ortodoxní palestinskou společnost v zahraničí a tvrdili, že právními nástupci jsou oni. Vznikl tak spor.

Od roku 1952 vykonával vlastnická a správcovská práva ve vztahu ke komplexu izraelský Všeobecný opatrovník. Počátkem 70. let byly nemovitosti pronajaty Izraelské společnosti na ochranu přírody a ministerstvu zemědělství.

Od obnovení diplomatických vztahů mezi Izraelem a Sovětským svazem v 80. letech Sověti – a následně Rusové – opakovaně vznášeli nárok na vlastnictví nemovitostí.

Nemovitosti jsou součástí většího komplexu, známého jako Ruský komplex (Русское подворье, resp. Русские постройки, Russian Compound, מגרש הרוסים). Většina nemovitostí byla Izraelem od Sovětského svazu odkoupena v 50. letech 20. století. Izrael, kterému tehdy chyběly peníze, zaplatil velkými dodávkami pomerančů.

Императорское Православное Палестинское Общество – historie a současnost Imperiální pravoslavné palestinské společnosti na webu Wikipedia (rusky)

Русское подворье в Иерусалиме – Ruský komplex v Jeruzalémě na webu Wikipedie (rusky)

Сергиевское подворье в Иерусалиме – Sergejův dvůr v Jeruzalémě na webu Wikipedia (rusky)

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Hurriedly Handing Over Jerusalem Compound to Russia.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv