… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

ministr Matan Vilnaj

Plénum Knesetu včera odhlasovalo vznik ministerstva vnitřní obrany (Ministry of Homefront Defense). V jeho čele stojí ministr Matan Vilnaj (Matan Vilnai, מתן וילנאי). Vláda již předevčírem schválila přenesení odpovědnosti za Národní úřad pro krizové situace (National Emergency Authority, Rešut Hejrum Leumit) z ministerstva obrany na ministerstvo vnitřní obrany.

Ministr obrany Ehud Barak a ministr Vilnaj se dohodli na vzniku komise odborníků, která určí rozsah pravomocí nového ministerstva stejně jako jeho cíle a vztahy s ministerstvem obrany a dalšími orgány v rámci resortu obrany, vlády a místní správy.

V čele komise bude stát generálmajor (v záloze)  Zeev Livne (Ze’ev Livneh) a členy budou generálmajor (v záloze) Ami Sagis, brigádní generál (v záloze) profesor Šuki Šemer (Shuki Shemer), právník Civja Gross (Tzviya Gross), inženýr Cvi Cilker (Tzvi Tzilker) a plukovník (v záloze) Itamar Jaar (Itamar Ya’ar).

Komise by měla svá zjištění předložit ministrům do 1. července. Do té doby bude ministerstvo vnitřní fronty jak funkčně tak administrativně závislé na ministerstvu obrany.

Ministr Vilnaj uvedl, že vznik nového ministerstva byl „novou etapou vývoje izraelské připravenosti na krizové stavy. Ochrana izraelské civilní fronty je velmi komplexní záležitost, která přímo ovlivňuje naše životy. Izraelská vnitřní fronta se skládá z milionů lidí a tisíců orgánů a organizací, které potřebují vědět, jak se připravit na krizový stav a jak jednat, když k němu dojde, ať už to bude vojenská konfrontace nebo přírodní katastrofa. Ministerstvo vnitřní obrany bude radit, vést a koordinovat všechny orgány, které jednají v případě krize, a bude pracovat na zlepšení připravenosti na krizi…“

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Homefront Defense Ministry Established.

3 reakce na Izrael zřizuje ministerstvo vnitřní obrany

 • gugi napsal:

  Homefront defense – velmi potřebná věc. V určitých krizových musí být tato instituce vybavena takřka neomezenou rozhodovací (a bezprostředně vymahatelnou) pravomocí nad veškerým, nevojensky organizovaným obyvatelstvem, což je patrně také jejím účelem.
  Překlad „vnitřní obrana“, podpořený výskytem termínů jako „ civilní fronta, vnitřní fronta“, v dalším textu, byť vycházející z anglické předlohy, mi příliš připomíná termín „vnitro“ – pejorativní pojem pro české ministerstvo vnitra. Nepochybně je můj dojem neodůvodněný a překladatelé dělali, co bylo v jejich silách. Avšak první, co se mi vybavilo při střetu s danou problematikou je staromódní pojem „domobrana“ a házím ho na misku posuzovacích vah, i když poněkud zavání polovojenskou milicí.
  🙂

  • Scooolie napsal:

   S překladem je to poměrně složité. Je to výzva pro ty, kdo hovoří hebrejsky jako česky, aby vymysleli nějaký přiléhavý název. „Home Front Command“ je do češtiny námi i wikipedisty překládán jako „Velitelství domácí fronty“, jakkoliv to zní krkolomně. Zvažoval se i zažitý a v češtině srozumitelný název „Civilní obrana“, nicméně ten by evokoval obdobnou instituci, známou z českého prostředí, jejíž náplň činnosti byla užší než v případě instituce izraelské.
   „Homefront Defense Ministry“ je pak skutečná překladatelská výzva. Už jen proto, že je třeba jej názvově odlišit od ministerstva vnitřní bezpečnosti.
   Takže nějaký návrh? 😉

 • gugi napsal:

  Alternativa „domofrontobrana“ je nonsens. Ministerstvo domobrany? Nebo velmi extenzivní název „ministerstvo týlového zabezpečení“ či „ministerstvo obrany domácího zázemí“? Nebo (vzhledem k lat. frons,-ontis – předek, čelo) akční název „Domov především !“ či „Čelem k obraně domova !“ ? Prosím jen ne „fronta před domem ministerstva obrany“ …. 🙂

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv