… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Saná, Jemen

Přestože Jemen stále více zachvacují politické nepokoje, tamní malá židovská komunita se nebojí a nepociťuje nutnost odejít. Jemenští Židé navzdory výzvám svých znepokojených příbuzných a přátel v zahraničí říkají, že jejich životy nejsou v nebezpečí.

Jemenskou židovskou komunitu, jejímž členy je okolo 250 lidí, oslovily také židovské organizace z Izraele a USA. Většina Židů dnes žije v hlavním městě San’a, i když několik – kteří jsou finančně podporování satmarskými chasidy – žije také ve městech Amran a Raida.

Podle představitele židovské skupiny, která se snaží přesvědčit jemenské Židy k odchodu, ti „absolutně neustoupí.“ „Dokonce i výzva jemenských rabínů, kteří zde kdysi žili a odešli, byla neúspěšná,“ dodal.

Navzdory tomu se podle tohoto zdroje, který chtěl zůstat v anonymitě, zdá, že malá skupina jemenských Židů si přece jen chystá záložní plán odchodu. Stejně jako v Tunisku i v Jemenu jsou podle místních Židů hranice „naprosto otevřené“ a oni mohou „svobodně odejít“, kdykoliv se jim bude chtít – alespoň nyní tomu tak je.

Jemenský prezident Ali Abdullah Saleh má dlouhodobé vřelé vztahy s místními Židy a v minulosti je v případě potřeby chránil.

Počátkem roku 2009 byl zavražděn na velkém tržišti v Amranu jemenský židovský vůdce rabín Moše bin Jahjá bin Ja’aiš al-Nachari /Moshe bin Yahya bin Ya’aish al-Nahari). Vražda, která se setkala s mezinárodním odsouzením, přiměla prezidenta nařídit evakuaci Židů z města.

Saleh připravil pro každou z 50 rodin pozemek na východní části hlavního města San’a a daroval každé rodině 10.000 dolarů na znovuvybudování domu.

Prezident také zajistil obdobný přesun Židů z okresu Bani Salem v oblasti Sa’ada, když zde byli napadeni stoupenci hutijských povstalců.

Salehova 32 roků trvající vláda se však chýlí ke konci. Demonstranti od konce ledna žádají jeho demisi a i sám prezident nabídl, že nebude již příští rok kandidovat ve volbách.

Počátkem tohoto týdne se sešel s představiteli islámské opozice, aby dojednal kompromis, podle nějž by ve funkci mohl zůstat až do voleb.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Yemenite Jews Refuse to Leave.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv