… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Abdulláh II. Jordánský

Jordánsko čelí násilným demonstracím a politickým protestům, které by dle Davida E. Millera z The Media Line mohly vést až k destabilizaci země.

V neděli jordánský parlament odhlasoval, že nedojde k žádným legislativním změnám pravomocí krále. V oficiálním prohlášení parlamentu se uvádí: „Parlament absolutně odmítá výzvy některých (osob), aby byly omezeny královy ústavní pravomoci. Král je podle ústavy silný a my chceme, aby zůstal nadále silnýma a byl zárukou jordánské identity.“

V pátek se v Ammánu konala demonstrace hnutí „Mládež 24. března“, která žádala, aby vláda rozpustila dolní komoru parlamentu a provedla změny ústavy, uvedl Miller.

Demonstrace nicméně skončila násilnostmi poté, kdy stoupenci krále Abdulláha II. (الملك عبد الله الثاني بن الحسين) házeli na protestující kameny. Zraněno bylo nejméně 30 lidí. Současně na paralelní demonstraci okolo 10.000 lidí vyjadřovalo králi podporu.

Po násilnostech rezignovalo 21 z 53 členů Národní komise pro dialog, kterou král Abdulláh II. zřídil ke zmírnění napětí v království. Reformní protestující také obvinili vládu, že umožnila královým stoupencům je bít.

Tři islamističtí členové komise se odmítli podílet na jednáních o změnách volebního zákona a zákona o politických stranách, dokud se nebude jednat také o změnách ústavy.

Komise islamistům neustoupila a obecně vzato vláda zatím ignorovala většinu požadavků reformistů s výjimkou přeorganizování vlády a vytvoření nové komise.

Jordánští novináři nicméně informují, že napětí v hášimovském království narůstá.

„Situaci, kterou zažíváme v posledních dnech, už nelze popsat jen jako obavy. Je tu pocit, že situace může v kteroukoliv chvíli vybuchnout,“ napsal politický komentátor Fahíd Al-Chitan (Fahed Al-Khitan) novin Al-Arab Al-Jaúm (Al-Arab Al-Yawm, العرب اليوم).

Jordánsko, ležící na východ od Izraele, bylo druhou arabskou zemí, která se židovským státem uzavřela mír, i když leckdy označovaný jako „studený.“ Spolupracuje s Izraelem na řadě obchodních, vědeckých a dalších regionálních projektů.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Jordan Facing Violent Demonstrations, Demands for Change.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv