… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Liga arabských států se dnes schází na svém 135. zasedání ministrů zahraničí. Očekává se, že vyhoví žádosti Sýrie a vysloví se proti jakékoliv formě zahraniční intervence v Libyi. Přijetí rezoluce se očekává navzdory naléhavé prosbě velvyslance Libye při OSN Ibrahíma Dabašiho (Ibrahim Dabbashi), který minulý týden vyzval světovou organizaci k „zastavení krveprolití“ ve své vlasti.

USA stejně jako Velká Británie a Francie v pondělí ve východní Libyi zřídily vojenské základny v očekávání příkazu k vytvoření bezletové zóny. K Libyi směřují americké válečné lodi, letouny a jednotky, mezi něž patří i lodi Ponce a Kearge, které již dnes ráno propluly Suezským průplavem do Středomoří.

Libyjský diktátor Muamar Kaddáfí vyslal své jednotky a civilní stoupence, aby masakrovali protestující, kteří na demonstracích na různých místech země žádají jeho odchod. Nařídil také letectvu, aby bombardovalo demonstrace. Zatím zahynulo nejméně 2.000 lidí.

Syrský zástupce u Ligy arabských států Júsef Ahmad (Youssef Ahmad) syrské tiskové agentuře SANA včera sdělil, že západní intervence v Libyi „nepramení ze zásady ochrany libyjského lidu a zájmů, ale z ochrany zájmů a agend těchto západních sil.“

Dnešní zasedání Ligy arabských států v Káhiře vede ománský ministr zahraničí Júsef bin Alaví (Yousef bin Alawi), jehož vláda také čelí politickým nepokojům demonstrantů, kteří žádají reformy.

Ománské bezpečnostní síly minulý víkend použily k rozehnání stovek protestujících v tomto strategickém státě Perského zálivu gumové projektily a slzný plyn. Při demonstracích nejméně 2 lidé zemřeli. Omán je vedle Bahrajnu dalším státem Perského zálivu, který bojuje s politickými nepokoji, které působí politické napětí na Blízkém východě a v severní Africe.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Arab League Nixes Foreign Intervention in Libya.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv