… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Občas se podívám na české veřejnoprávní zpravodajství. Vždy si poté opakuji, že už nikdy víc. Proč? Od veřejnoprávní televize očekávám jiný styl, než bulvár. Zřejmě jsem nenapravitelný naivka.

ČT po změnách formátu za posledních 15 měsíců zcela degradovala image, který se jí podařilo pracně vybudovat. Zpravodajské bloky nahradilo nesmyslné plácání dam na téma, zda je Škromach „šik“. Většinu času se pak objevují „fundované“ burzovní zprávy a předpovědi, které se ještě týž den ukáží jako liché. Někteří redaktoři pak při svých skvělých interview posunuli ono tak těžce vybudované zpravodajství spíše směrem ke skečům a tragikomickým vystoupením. Je snad pan Moravec posledním z těch, kteří svoji práci berou vážně, ke svému tématu si zpracují podklady a připravují se?

Honba za senzacemi je pochopitelná. Bulvár by bez nich nepřežil. Má toho ale zapotřebí veřejnoprávní zpravodajská stanice? Japonsko přestalo existovat, protože tu máme bližší Libyi, kde lze hodinu po hodině přinést nějakou tu senzaci – neověřitelnost je zde výhodou.

Co mne však znechucuje, byť již dávno nepřekvapuje, je volba titulků headlines. U nich je místo omezeno na jeden řádek, musí se tedy zhustit. I tak je ale tendenčnost editorů do očí bijící. Lidský život je hodnotou nenahraditelnou. Přesto právě zde je bulvární pojetí a tendenčnost nejviditelnější. Uvedu tři příklady.

  1. Při dopadu Tomahawku na sever Libye byl mezi mrtvými nižší provládní velitel. OK, od toho přeci Libyi civilizovaně ostřelujeme. Headlines: „Spojenci eleminován vládní velitel“. Nebyl zabit Libyjec. Byl eliminován nepřátelský velitel. Ó, my jsme dobří. Trpný rod.
  2. Izrael v reakci na neustálé odpalování raket v sebeobraně zasáhl. Nezvyklé, ale aspoň něco, ne jen pasivní přihlížení. Headlines: „Izrael zabil v Gaze nejmíň 4 Palestince“. Nebyli eliminováni vrazi , teroristé ani velitelé. Nebyli eliminováni Arabové. To jen ten zlý Izrael zase pozabíjel nevinné a mírumilovné obyvatele pásma Gazy. Aktivně pozabíjeni.
  3. Terorista odpálil v Jeruzalémě bombu. Nu, toho se od mírumilovných občanů Izraele (izraelských Arabů) čas od času dočkáme. Headlines: „Při výbuchu v Jeruzalémě 1 mrtvá“. Nebyl to teroristický útok, jen jakýsi výbuch. Nebyla zavražděna ani zabita Izraelka, je pouze jedna mrtvá. Ba ani trpné „byla zabita“. Ne, jen účetní a statistické „1 mrtvá“.

Pokud podfinancovaná, nebohá a šikanovaná Česká televize podává formou headlines zprávy, bylo by nanejvýš vhodné se malinko krotit a informovat právě v headlines unifikovaně. Co přijde příště? „Po zemětřesení mínus 350 tisíc Maledivanů“? Nebo snad „Po tektonické nehodě z učebnic vyřazena kapitola Maledivy“?

-dw-


Komentář vyjadřuje subjektivní autorův názor, který nemusí být stanoviskem zpravodajství eretz.cz

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv