… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Nábil el-Araby (Nabil Elaraby)Pásmo GazyDesignovaný egyptský premiér Isám Šaraf (Essam Abdel-Aziz Sharaf, عصام عبد العزيز شرف) včera oznámil, že novým ministrem zahraničí bude Nábil el-Araby (někdy psáno Nabil Elaraby, نبيل العربي). Ten střídá Ahmeda Abula Gheita (Ahmed Aboul Gheit, أحمد أبو الغيط), který stál v čele ministerstva od roku 2004.

V článku, který minulý měsíc napsal pro egyptský časopis Aš-Šurúk (Ash-Shurouk), el-Araby navrhl, aby Egypt po lednovém povstání a svržení prezidenta Husního Mubaraka (Hosni Mubarak, محمد حسني سيد مبارك) znovu promyslel svoji zahraniční politiku a zrušil svoji blokádu Pásma Gazy, „která odporuje mezinárodnímu právu, které zakazuje blokádu civilistů, dokonce i během války.“

Zrušení blokády egyptské hranice s Gazou by mohlo znamenat, že Egypt umožní do Gazy nerušené dodávky zbraní. To by mohlo představovat casus belli pro Izrael, který se z Gazy stáhl na základě příslibu, že Egypt bude dodávání zbraní ze svého území na území ovládané teroristy Hamasu (Hnutí islámského odporu) bránit.

Podle egyptské státní tiskové agentury MENA se el-Araby již sešel s premiérem Šarafem a diskutovali o „arabských a afrických záležitostech.“

Egyptský deník Al-Ahram včera uvedl, že faktická politika Egypta vůči Izraeli se pravděpodobně nezmění, nicméně diplomatický tón zdrsní.

Kdo je Nábil el-Araby

Nábil El-Araby se narodil 15. března 1935 v Káhiře. Absolvoval práva na Káhirské univerzitě (جامعة القاهرة) a doktorát z právních věd získal na New York University School of Law (Právnické fakultě Newyorské univerzity).

Byl právním poradcem egyptské delegace na mírových jednáních s Izraelem v roce 1978 v Camp David a stál v čele delegace při jednáních s Izraelem o pohraničním letovisku Taba v letech 1985 až 1989. Je mu připisována zásluha na tom, že se Egyptu podařilo od Izraele získat celou Tabu.

Sloužil jako egyptský velvyslanec v Indii a v 80. a 90. letech byl stálým zástupcem u OSN v Ženevě a New Yorku. Je považován za velmi protiizraelského a na půdě OSN inicioval řadu protiizraelských rezolucí.

V roce 1990 byl jmenován soudcem Soudního tribunálu Organizace arabských zemí vyvážejících ropu (Judicial Tribunal of the Organization of Arab Petroleum Exporting Countries). V letech 1994 až 2004 byl členem Komise pro mezinárodní právo OSN (International Law Commission) a v letech 1999 až 2001 komisařem Náhradové komise OSN (United Nations Compensation Commission) v Ženevě.

Od roku 2001 do roku 2006 byl soudcem Mezinárodního soudního dvora (International Court of Justice, Cour internationale de justice) v Haagu.

Od roku 2005 je právním zástupcem súdánské vlády v mezinárodní arbitráži o hranice Abjei (Abyei Boundary) mezi vládou Súdánu a Súdánským lidovým revolučním hnutím (de facto vládou secesionistického Jižního Súdánu) u Stálého rozhodčího soudu (Permanent Court of Arbitration, Cour permanente d’arbitrage) v Haagu.

Od prosince 2008 je ředitelem Káhirského regionálního centra pro mezinárodní komerční arbitráž (Cairo Regional Centre for International Commercial Arbitration).

El-Araby je partnerem v advokátní společnosti Zaki Hashem & Partners v Káhiře.

Byl jedním z přibližně 30 příslušníku egyptské elity, kteří počátkem tohoto roku sloužili jako prostředníci mezi protestujícími a vládou a tlačili na odchod prezidenta Mubaraka.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv