… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

 

Benghází, Libye

Rada bezpečnosti OSN včera večer odhlasovala vznik bezletové zóny nad Libyí. Kromě vytvoření zóny obsahuje rezoluce zmocnění ke „všem nezbytným krokům“ k ochraně civilistů před útoky sil libyjského vůdce Muammara Kaddáfího (Muammar Qadhafi).

Hlasování, k němuž došlo několik hodin poté, kdy Kaddáfí ohlásil brzký vstup do hlavní bašty povstalců Benhgází a potlačení povstání, otevírá cestu k mezinárodním vzdušným úderům na Libyi.

Rezoluce obsahuje „zákaz všech letů ve vzdušném prostoru Libyjské arabské džamahírije, aby se napomohlo ochraně civilistů.“ Zmocňuje členské státy OSN, aby podnikly „všechny nezbytné kroky… k ochraně před hrozbami útoků na civilisty a civilisty obydlené oblasti v Libyjské arabské džamahíriji, včetně Benghází, a to včetně zahraničních okupačních sil v jakékoliv formě a na jakékoliv části libyjského území.“

Rezoluce také vyzývá k silnějšímu prosazování zbrojního embarga vůči Libyii, přidává jména jednotlivců, společností a dalších entit na seznam těch, kdo mají zákaz cestování a zmražené účty, a ukládá všem zemím, aby neumožnili libyjským letadlům přistání, vzlet nebo přelet přes své území.

Rezoluce požaduje, aby Libye zajistila „rychlý a nerušený přísun humanitární pomoci“ na své území.

Pro přijetí rezoluce, kterou předložily Francie, Velká Británie, Libanon a USA, hlasovalo 10 z 15 členských zemí Rady bezpečnosti. Hlasování ze zdrželo 5 zemí – Rusko, Čína, Indie, Německo a Brazílie.

Velvyslankyně USA u OSN Susan Rice přijetí rezoluce přivítala a uvedla: „Rada bezpečnosti schválila použití síly, včetně vynucení bezletové zóny, k ochraně civilistů… kteří jsou terčem plukovníka Kaddáfího, jeho zpravodajských a bezpečnostních sil a jeho žoldáků.“

Přijetí rezoluce přivítal také britský ministr zahraničí William Hague, který ocenil členy Rady, kteří hlasovali pro, a uvedl, že rezoluce je nezbytná „k zabránění krveprolití.“

Naopak německý ministr zahraničí Guido Westerwelle označil rezoluci za nebezpečnou a uvedl, že německé síly se nebudou podílet na žádném útoku na Libyi. Dodal nicméně, že jeho země stále zastává názor, že Kaddáfí musí přestat bojovat proti svému lidu.

Kaddáfí před hlasování poskytl rozhovor Radiotelevisao Portuguesa, v němž mimo jiní řekl: „Rada bezpečnosti OSN nemá žádný mandát. Neuznáváme její rezoluce,“ a varoval, že jakákoliv vojenská akce v Libyi bude považována za „kolonizaci bez jakéhokoliv ospravedlnění“ a vyvolá „závažnou odezvu.“

Po přijetí rezoluce panarabská televize Al Džazíra (Al Jazeera) ukázala velký dav v Benghází, který sledoval televizní vysílání a začal slavit.

Gulf News ještě před hlasováním informovaly, že akci OSN prosazovala Francie a USA.

Nejen bezletová zóna

Libyjští rebelové projevují v současnosti vděčnost Egyptu za to, že nechává otevřené hranice a umožňuje tak přísun potravin a další humanitární pomoci. Nedostává se však zbraní a munice.

Arabské země mezitím diskutují o tom, zda se přímo zapojí do vojenské akce mezinárodního společenství proti Kaddáfímu. Nejméně 2 arabské země by se podle zástupce Ligy arabských států u OSN Jahjá Mahmassáního (Yahya Mahmassani) mohly přímo zapojit do prosazování bezletové zóny. Nejednalo by se však o sousední Egypt, který již možnost vojenského zásahu v Libyi ze své strany vyloučil.

Prosazována by však nemusela být jen bezletová zóna. Obamova vláda totiž ostře změnila svůj postoj a narozdíl od dřívější zdrženlivé rétoriky požádala OSN nejen o schválení bezletové zóny, ale i o pomoc libyjským rebelům leteckými údery na Kaddáfího tanky a dělostřelectvo.

Francie ve středu prohlásila, že pokud návrh rezoluce o Libyi získá dostatečnou podporu Rady bezpečnosti, mohla by vojenská intervence začít během několika hodin po hlasování.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku UN Approves No-Fly Zone Over Libya.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv