… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Saúdský představitel včera potvrdil, že do sousedního Bahrajnu se přesunulo více než 1.000 saúdských vojáků. V Bahrajnu už více než měsíc probíhají protivládní protesty.

Představitel agentuře AFP sdělil, že jednotky Saúdské Arábie přišly do Bahrajnu v neděli a k intervenci došlo „po opakovaných výzvách (bahrajnské) vlády k dialogu, které zůstaly (opozicí) nevyslyšené.“

BahrajnBahrajnská televize včera večer ukázala řadu saúdských obrněných vozidel, jedoucích po 25kilometrové hrázi, která spojuje obě země. Noviny The Los Angeles Times citovaly svědky a diplomaty, kteří sdělili, že saúdské síly začaly obsazovat strategická místa v zemi, včetně čtvrti, kde sídlí bahrajnská královská rodina. Nezdálo se, že by se saúdské jednotky rozmisťovaly u Perlového náměstí v centru hlavního města, kde se nacházejí protestující.

Protivládní protesty trvají v Bahrajnu od minulého měsíce. Demonstranti žádají vládu o reformy, které by ukončily to, co oni označují za systematickou diskriminaci šíitských obyvatel, kteří tvoří většinu obyvatel země, sunitskými vládci.

Bahrajnský král Hamad ibn Isa Al Chalífa (Hamad bin Isa Al Khalifa, حمد بن عيسى آل خليفة) nabídl zahájení dialogu s demonstranty a přislíbil také nový parlament a další reformy. Opozice nicméně odmítá jednat, dokud vláda nepodá demisi.

Bahrajn, kde má základu Pátá flotila Námořnictva USA, je jedinou arabskou zemí, která má židovskou velvyslankyni. Je jí velvyslankyně ve Washingtonu Houda Nonoo (هدى عزرا نونو).

Oficiální bahrajnská tisková kancelář v pondělí vydala prohlášení, v němž se uvádí, že příjezd saúdských jednotek je první vlnou rozsáhlejší intervence bahrajnských sousedů ze zemí Perského zálivu.

„Bahrajnské obranné síly (قوة دفاع البحرين) při této příležitosti vyzývají všechny občany a obyvatele, aby plně spolupracovaly se silami Rady pro spolupráci v Zálivu a vřele je přivítali,“ uvádí se v prohlášení armády.

K saúdské intervenci dochází jen dva dny poté, kdy bahrajnské hlavní město Manamu navštívil ministr obrany USA Robert Gates a při jednáních s králem vyzval k rychlým a významným reformám.

Gates poznamenal, že Washington má obavu, že čím déle nestabilita v Bahrajnu potrvá, tím více se bude do bahrajnských vnitřních věcí pokoušet vměšovat Írán.

Tyto obavy mohou být důvodné, protože podle včerejší zprávy Reuters Írán vyzval Bahrajn, aby neumožnil zahraniční vměšování do svých záležitostí.

Zpráva citovala generálního ředitele odboru Perského zálivu a Blízkého východu íránského ministerstva zahraničí Hosejna Amira Abdollahjana (Hossein Amir Abdollahian), podle nějž zahraniční intervence v Bahrajnu jen zkomplikuje situaci.

„Mírumilovné demonstrace v Bahrajnu jsou vnitřní záležitostí země a řešením není vytváření atmosféry strachu a použití vojenských sil jiných zemí k potlačovaní jejich (demonstrujících) požadavků,“ citovala Abdollahjana agentura Fars. „Očekává se, že požadavky muslimského lidu Bahrajnu… budou úřady seriozně zváženy a že ty zabrání komplikování situace přijetím správných rozhodnutí a neumožněním zahraničního vměšování v Bahrajnu.“

Jak již zmíněno, většina obyvatel Bahrajnu jsou muslimové šíitského směru, zatímco vládci země, stejně jako vládci dalších zemí Rady pro spolupráci v Zálivu (celým názvem Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu, مجلس التعاون لدول الخليج العربية), jsou sunité. Islámská republika Írán je šíitskou teokracií.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Saudi Troops Enter Bahrain as Anti-Regime Protests Continue.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv