… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Bašár Assad

Syrský prezident Bašár Assad (Bashar al-Assad) dnes promluvil v parlamentu k národu. Projev se zdál být dobře připravený, přivítaný nadšeným aplausem a mohutnými demonstracemi na podporu režimu.

Při Assadově příchodu zákonodárci skandovali „Pouze B*h, Sýrie a Bašár!“ a „Obětujeme Ti Bašáre naše duše, naši krev.“

Odhady počtu lidí, kteří v Sýrii zahynuli při střetech s bezpečnostními silami od počátku nepokojů 18. března , se velmi liší.

Aktivisté na sociálních sítích tvrdí, že bylo zabito více než 130 lidí. Skupiny ochránců lidských práv novinářům sdělily, že zemřelo přes 60 lidí. Syrská vláda odhaduje počet mrtvých na 30. Zraněno pak bylo při nedávných demonstracích nejméně 200 lidí.

Odvracení pozornosti k „izraelskému spiknutí“ a „palestinské věci“

Jedním z prvních Assadových kroků bylo vyjádření naděje, že arabské nepokoje v regionu přinesou ovoce v boji Palestinské správy proti Izraeli, přičemž pečlivě rozlišil syrské občany od Palestinské správy.

„Věříme a doufáme, že tyto transformace změní směřování palestinské věci k většímu trvání na právech a (nečinění) komprosmisů… My v Sýrii máme jiné chování, doma i navenek,“ uvedl.

Z odpovědnosti za nepokoje ve své zemi Assad obvinil „zahraniční spiklence“ s tím, že cílem protestů bylo prosadit „izraelskou agendu.“

Obvinil také satelitní televize a další zpravodajská média z šíření lží.

„Reformy nejsou trend“

Assad slíbil provedení reforem, když prohlásil: „Pokud bych nechtěl dělat reformy, tak bych je v roce 2005 neoznamoval.“ Syrský vládce se ovšem nezmínil o podrobnostech ani časovém rámci a řekl jen, že „se o nich (reformách) bude diskutovat.“

Jediné co oznámil, bylo zřízení nové Lidové rady a jmenování nové vlády. Další opatření, včeně plánu na posílení národní jednoty a boje s korupcí, má podle Assada oznámit nová vláda.

Assad dodal, že diskutovat lze o všem – o zaměstnanosti, mzdách, národní jednotě i korupci. Reformy nicméně mají zabrat až 10 let. „Musíme chápat, že ‚reforma‘ není jen hurá trendem sezóny. Je důležité být rychlý, ale ne impulsivní,“ uvedl.

Ukončení sporu je „národní povinnost“

Výjimečný stav, který v Sýrii nepřetržitě platil od nástupu strany Baas k moci v roce 1963, byl údajně zrušen v neděli 27. března.

Zákon o výjimečném stavu umožňoval vládě mimo jiné zatýkat občany bez vznesení obvinění a soudit je před vojenskými soudy.

Panarabská satelitní televize Al Džazíra (Al Jazeera) nicméně informovala, že přestože prezidentův poradce Bútajna Šaaban (Bouthaina Sha’aban) sdělil, že zákon o výjimečném stavu bude „absolutně“ zrušen, nezmínil se – stejně jako syrský prezident – o tom, kdy.

Assad včera v reakci na požadavky protestujících rozpustil vládu. Nová vláda nebude sestavena dříve, než koncem tohoto týdne, a do té doby je pověřena správou země vláda dosavadní.

„Synové a dcery země, projevili jste včera svoji vůli demonstrováním (na podporu režimu),“ sdělil Assad národu. „Ukončení sporu je národní povinností. A ti, kdo nebudou pracovat na ukončení sporu, jej podporují.“

USA nebudou intervenovat

Spojené státy nebudou v Sýrii zasahovat, sdělila ministryně zahraničí Hillary Clinton.

V rozhovoru pro program stanice CBS News „Face the Nation with Bob Schieffer“ Clinton uvedla, že situace v Sýrii se od situace v Libyi velmi liší.

„Každá z těchto situací je jedinečná,“ uvedl Clinton. „Samozřejmě násilností v Sýrii litujeme, vyzýváme všechny tyto vlády… aby reagovaly na potřeby svých lidí, nezapojovaly se do násilností, povolily mírumilovné protesty a zahájily ekonomické a politické reformy.“

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Syria’s Assad: Israel, Foreign Media to Blame for Unrest.

2 reakce na Syrský vládce: Za nepokoje může Izrael, zahraniční média

    • Scooolie napsal:

      Assad se snaží zdiskreditovat své odpůrce. Paradoxem je, že obvyklou reakcí na takovéto obvinění, je snaha obviněných tvrdit, že ne oni, ale obviňující sám je v žoldu Izraele… Prostě obvinění ze spolupráce s Izraelem nebi nahrávání zájmům Izraele plní stejnou roli, jako jinde ve světě obvinění ze spolupráce s mafií nebo teroristy. Je to „univerzální urážka“.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv