… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Při střetech mezi muslimy a křesťanskými kopty v úterý v Káhiře zemřelo 13 lidí a dalších nejméně 140 bylo zraněno. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

Podle Šerífa Zamela (Sherif Zamel) ze záchranné služby se obě skupiny střetly v oblastech Moqattam, Citadela (Citadel) a Sajída Ajša (Sayeda Aisha).

Mluvčí koptů médiím sdělil, že nejméně 6 křesťanů bylo zastřeleno a dalších 45 zraněno. Příčinou střetu je podle něj spor mezi dvěma rodinami – muslimskou a křesťanskou – v jehož důsledku byl již minulý týden v provincii Helwan vypálen koptský kostel.

Spor začal, když se křesťanský muž zamiloval do muslimské ženy z města Sol.

V pátek, v muslimský den odpočinku, byly při střetech zabiti 2 lidé a následně ve městě vypálen kostel Dvou mučedníků (Šahedaín, Shahedain).

„Problémy ve vesnici eskalovaly, když skupina muslimů šla vypálit kostel a provést na jeho místě masovou islámskou modlitbu,“ popsal v egyptské státní televizi situaci místní křesťan Maged Ibrahim.

Po zničení kostela následovala masová demonstrace v Moqattamu, které se zúčastnilo nejméně tisíc koptských křesťanů.

Podle kněze Samanna Ibrahíma, jehož citovala agentura AFP, zahájili muslimové na protestující střelbu. Kněz také sdělil, že muslimové házeli zápalné nálože na místní domy a dílny a na protestující házeli z obou stran ulice kameny. Vojáci, kteří se na místě nacházeli se snažili střelbou do vzduchu dostat situaci pod kontrolu, ale jen přispěli k chaosu.

Koptové protestovali také v centru Káhiry.

Den předtím se v centru Káhiry shromáždilo nejméně 2.000 rozhořčených křesťanů, kteří žádali, aby byl znovu postaven jejich vypáleny kostel a ti, kdo zločin spáchali, byli pohnáni k odpovědnosti.

Prozatímní egyptská vojenská vláda v pondělí oznámila, že kostel v Solu obnoví a vyšetří, kdo je za jeho zničení odpovědný.

Jen za letošní leden bylo radikálními islamisty v Egyptě zabito 24 koptských křesťanů.

1. ledna bylo zabito 23 lidí, když vybuchla bomba před koptským kostelem v Alexandrii. K odpovědnosti za masakr se přihlásila palestinská teroristická organizace Armáda islámu, napojená na Al-Kajdu. O 10 dní později byl 1 koptský muž zavražděn a dalších 5 zraněno střelcem ve vlaku. Noviny Al Ahram informovaly, že v lednu byl jeden muž odsouzen za podíl na útoku na koptský kostel, k němuž došlo před rokem.

Koptští křesťané, kteří tvoří méně než 10 % z 80 milionů občanů Egypta, jsou často terčem místních muslimů. Koptská komunita obviňuje egyptskou muslimskou vládu z diskriminace křesťanů.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku 13 Christians Killed in Clashes with Muslims in Cairo.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv