… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jak informuje Gulf News libanonské šíitské hnutí Hizballáh (Alláhova strana) včera popřelo, že by poskytovalo vojenský výcvik protestujícím Bahrajncům, kteří v malém ostrovním království požadují reformy.

Hizballáh reagoval na středeční vyjádření bahrajnského ministra zahraničí šajcha Chálida ibn Ahmada al Chalífy (Khalid ibn Ahmad Al Khalifa, خالد بن أحمد بن محمد آل خليفة) v rozhovoru pro panarabské noviny Al Haját (Al Hayat). Al Chalífa prohlásil, že šíitský Hizballáh, který označil za teroristickou organizaci, cvičí v Libanonu bahrajnské „elementy.“ V Bahrajnu vládne sunitský panovník obyvatelstvu, které je z více než 60 % šíitské.

Bahrajn minulý týden si minulý týden oficiálně stěžoval u libanonské vlády kvůli nabídce podpory, kterou Íránem podporovaný Hizballáh učinil šíitským opozičním demonstrantům v Bahrajnu. Vůdce Hizballáhu Hassan Nasralláh v nedávném televizním projevu bahrajnské opozici nabídl pomoc, ale nezmínil se, jaké povahy by tato pomoc měla být.

„Nemůžeme mlčet“

„Obvinění z výcviku a pokus dát tomu, co se nyní odehrává v Bahrajnu, vojenskou nebo bezpečnostní rovinu, je něco, k čemu nemůžeme mlčet,“ uvedl v prohlášení Hizballáh.

„Musíme potvrdit, že nás naši bahrajnští bratři nikdy nepožádali o žádný vojenský nebo bezpečnostní výcvik a my jim žádný trénink takového druhu neposkytli,“ uvádí se dále v prohlášení s tím, že skupina protesty podporuje pouze politicky a morálně.

Hizballáh také popřel, že by měl v Bahrajnu nějaké operativce: „Hizballáh nemá v Bahrajnu žádné buňky, ať již složené z Bahrajnců nebo jiných národností.“

Ve hře je šíitsko-sunitské napětí

Hizballáh je obecně považován za prodlouženou ruku šíitské Islámské republiky Írán v oblasti Středomoří.

Šestičlenná koalice sunitských vládců Rady arabských zemí pro spolupráci v zálivu dala najevo hluboké znepokojení na tím, co považuje za Íránem řízení šíitské intriky v oblasti Perského zálivu.

Minulý týden katarské námořnictvo zabavilo náklad zbraní, které dvě íránské lodi vezly do Bahrajnu.

Írán si v minulosti na Bahrajn činil územní nároky a hovořil o něm jako o „součásti Íránu.“

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Bahrain: Hizbullah a Terrorist Group.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2011
Po Út St Čt So Ne
« Bře   Kvě »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv