… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ministerstvo zahraničí České republiky vydalo dnes tiskovou zprávu, v níž rozhodně odsuzuje násilí režimu syrského prezidenta Bašára Assada proti protestujícím a vyzývá k okamžitému zastavení represí.

Česká strana sociálně demokratická ústy svého místopředsedy a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nepřímo vyzvala k leteckým úderům na vládní jednotky v Sýrii, když uvedla, že „situace v Sýrii vyžaduje ze strany OSN analogický postup jako v případě Libye, tedy přijetí opatření na ochranu civilního obyvatelstva před násilím ze strany vlastní vlády.“ Rada bezpečnosti OSN přitom zmocnila rezolucí státy světa k provedení „všech nezbytných opatření k ochraně civilního obyvatelstva v Libyi“ a na základě tohoto zmocnění už několik týdnů USA, Británie a Francie Libyi bombardují.

Obě tiskové zprávy přinášíme v plném znění.

Prohlášení MZV ČR k Sýrii

Česká republika rozhodně odsuzuje násilí, které se odehrává v syrských ulicích a které vyústilo v rozsáhlé ztráty na životech neozbrojených civilistů. Zodpovědnost za tyto nevinné oběti leží plně na syrském vedení.

27.04.2011 11:56

ČR lituje četných obětí a vyzývá k pečlivému a nestrannému vyšetření násilností.

ČR vyzývá k okamžitému a ověřitelnému zastavení všech násilných operací ozbrojených složek syrského státu proti demonstrantům a k dodržování základních lidských práv, zejména práva na svobodu slova a shromažďování.

ČR považuje za nepřijatelné, že ze země byli vypovězeni zahraniční novináři, což znemožňuje objektivní zpravodajství, a vyzývá syrskou vládu, aby umožnila jejich návrat.

ČR v součinnosti s dalšími členskými státy EU, svými spojenci a partnery vyvine maximální úsilí, aby mezinárodní společenství pohotově, přiměřeně a co nejúčinněji reagovalo na další vývoj událostí.

ČR očekává, že po zastavení násilí bude bezodkladně zahájena realizace reforem politického a hospodářského systému, ke kterým se syrští představitelé zavázali.

ČSSD považuje situaci v Sýrii za závažnou, zasáhnout by měla OSN

ČSSD je silně znepokojena vnitropolitickou situací v Sýrii, která se den ode dne přiostřuje a eskaluje zejména násilí na civilním obyvatelstvu ze strany vládnoucího režimu prezidenta Asada.

Zrušení výjimečného stavu v Sýrii, trvajícího několik desítek let, jsme spojovali s nadějí na postupné politické uvolnění a demokratizaci země. Avšak opak je skutečností, počet obětí se neustále zvyšuje, podle údajů organizace pro lidská práva Human Rights Watch již dosáhl  zhruba 270, podle jiných údajů až 400.

ČSSD je přesvědčena, že tato situace již přesáhla rozměr násilí na civilním obyvatelstvu v jiných arabských zemích, kde probíhají občanské nepokoje namířené proti místním autoritativním režimům. Tam, kde mezinárodní společenství včetně EU považovalo tento stav za neúnosný,  konkrétně v Libyi, přijalo prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN opatření k ochraně civilního obyvatelstva, včetně vojenských řešení.

ČSSD má za to, že nynější politická a bezpečnostní situace v Sýrii si vyžaduje ze strany OSN  analogický postup jako v případě Libye, tedy přijetí opatření na ochranu civilního obyvatelstva před násilím ze strany vlastní vlády. Pokud by pokračovala nečinnost OSN ohledně nynější situace v Sýrii, pak bude mezinárodní společenství oprávněně kritizováno pro politiku „dvojích standardů“ při naplňování demokracie a  lidských práv ve světě.

ČSSD jako nejsilnější opoziční strana proto vyzývá Vládu ČR, aby v tomto duchu přednesla návrhy k řešení situace v Sýrii na příslušných mezinárodních fórech (EU,OSN).

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD a stínový ministr zahraničí

Lubomír Zaorálek o nutnosti zákroku OSN proti Sýrii (kliknutím zobraz ve skutečné velikosti)

3 reakce na ČSSD žádá letecký útok na Sýrii, ministerstvo zahraničí ČR odsuzuje násilí v Sýrii

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv