… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jaderný Írán

Velitel íránské civilní obrany Gholamréza Džalálí (Gholamreza Jalali) včera prohlásil, že jaderný program Islámské republiky se stal kořistí počítačového viru zvaného „Hvězdy“ („Stars“). Uvedla to agentura Reuters.

Virus Stars je druhým virovým útokem kybernetické války proti íránskému jadernému programu, přičemž větší pozornost upoutal jeho předchůdce Stuxnet. (Ve skutečnosti se jak v případě Stuxnetu, tak Stars nejedná o virus, ale červ – pozn. překladatele).

Džalálí uvedl, že šíření nového viru se vyšetřuje, přičemž Stuxnet je stále rizikem. „Musíme si uvědomit, že boj s virem Stuxnet neznamená, že hrozba byla zcela odvrácena, protože viry mají určitou životnost a poté mohou pokračovat v aktivitách jiným způsobem,“ řekl Džalálí.

Přiznání, že Stuxnet stále narušuje íránský jaderný program, vyvrací předchozí tvrzení íránských představitelů, že si s ničivým virem poradili, a podporuje saúdskou obavu, že íránský úmysl spustit v květnu jadernou elektrárnu Bušehr (Bushehr) může vést k „druhé Fukušimě.“ Saúdské obavy vycházejí ze zpráv, podle nichž ruský inženýr, pracující v Bušehru, zjistil, že v přívodech chlazení do reaktoru byly nalezeny kovové střepiny.

Íránští představitelé viní z napadení virem Stuxnet Izrael a USA, které mají obavy, že Islámská republika se snaží pod hlavičkou mírového jaderného výzkumu získat jaderné zbraně.

Gholamréza Džalálí už před 10 dny obvinil z podílu na úspěšném průniku červa Stuxnet do íránského jaderného systému německou společnost Siemens. Siemens měl Izraeli a/nebo USA poskytnout podrobné technické informace o svých systémech Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA) pro jaderné elektrárny a umožnit tak vytvoření dokonale odpovídajícího červa.

Někteří odborníci Stuxnet označují za první „řízenou kybernetickou střelu“. Stars by podle odborníků mohl být druhou takovou střelou.

„Naštěstí se našim odborníkům podařilo virus Stars odhalit a ten je nyní v laboratoři, kde je dále zkoumán,“ citoval íránský tisk Džalálího. Co bylo cílem nového viru a zda se mu podařilo způsobit nějaké škody, neuvedl.

„Byly odhaleny specifické rysy viru Stars. Virus je v harmonii s (počítačovým) systémem a ve své úvodní fázi dělá malou škodu a může být zaměněn za některé soubory vládních organizací.“

Jaderná elektrárna Bušehr není stále v provozu. Od útoku viru Stuxnet už bylo její spuštění několikrát odloženo.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Iranian Nuclear Program Hit By Second „Cyber Missile“ Virus.

Jedna reakce na Íránský jaderný program napadl další kybernetický nepřítel – Stars

  • Pingback: Alternativní osud – ten náš » Virus stuxnet může být využit ke spuštění jaderné apokalypsy

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv