… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

unesený voják Izraelských obranných sil Gilad Šalit

Během chladného únorového rána izraelský Mossad unesl Dirara Abu Sisi z vlaku na Ukrajině. Informoval již dříve německý časopis Der Spiegel.

I když Izraelský rozhlas oznámil, že Abu Sisi, arabský inženýr z Gazy, se záhadně objevil v izraelském vězení poté, co zmizel na Ukrajině a jeho ukrajinská manželka neměla o něm žádnou zprávu, neinformoval o zjevném motivu únosu. Západní zpravodajské služby však mají podezření, že Abu Sisi má důležité informace o stavu uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita.

Abu Sisi, který bydlel u rodiny své ženy v Charkově a zároveň plánoval přivést svoji ukrajinskou manželku a děti z pásma Gazy zpět na Ukrajinu, nastoupil do vlaku 18. února s plánem jet do Kyjeva. Měl v úmyslu setkat se svým bratrem, který již delší dobu žije v Amsterodamu a toužil po shledání. Ale Abu Sisi nedorazil.

Přesné informace nejsou k dispozici, ale podle průvodčích vlaku v noci 19. února dva muži v civilních šatech vstoupili do kupé, v kterém seděl Abu Sisi. Okolo 1 hodiny v noci oba muži měli v civilu měli Araba z vlaku vyvést, sdělili železničáři pracovníkům bezpečnosti, kteří je po incidentu vyslýchali. Následně ale tuto výpověď odvolali a sdělili, že neviděli „nic“.

Některé zpravodajské zdroje uvádějí, že odvolání výpovědi má jednoduché vysvětlení – Abu Sisiho unesli ukrajinští agenti, kteří ho poté předali izraelskému Mosadu, který o tuto krajní službu požádal. Jeden informator pod podmínkou anonymity časopisu Der Spiegel sdělil: „Pokud Mossad jde do takové akce za takovou cenu a vyslýchá ho po dobu šesti týdnů, pak Abu Sisi musí vědět něco, co Izrael chce vědět za každou cenu“.

Dalším nepodložený zdroj sdělil, že v Jeruzalémě se domnívají, že Abu Sisi má zásadní informace o Giladu Šalitovi, izraelském vojáku, uneseném před čtyřmi a půl lety Hamásem. Izrael od únosu Šalita, kterému je nyní 24 let, jedná s Hamasem o jeho výměně za vězněné arabské teroristy, ale Hamas chtěl propuštění 1.000 vězňů, kteří odpykávají tresty v izraelských věznicích. Izraelští představitelé se obávají, že by to vedlo k dalším vraždám Izraelců a vkládají naděje do osvobození Šalita vojenskou akcí.

Abu Sisiho manželka Veronika se obávala politického atentátu, když se dozvěděla, že její manžel nedorazil na setkání se svým bratrem v Kyjevě. Podle toho se může zdát, že i ona věděla, že její manžel může být cílem nějakého útoku. O den později se obrátila na zástupce OSN a zástupce izraelských skupin pro lidská práva. Žádala je, aby zjistili, co se stalo s jejím manželem. Osm dní po únosu, 27. února, Abu Sisi sám telefonicky kontaktoval manželku a oznámil jí, že je ve vězení v Aškelonu.

20. března Izrael oficiálně přiznal, že Abu Sisi je ve vazbě. Do té doby bylo na celou záležitost vydáno informační embrago. Jedinou informaci, kterou soud povolil vydat, byla právě informace o zatčení a o prodloužení vyšetřovací vazby. Ukrajinská vláda popřela jakoukoli účast na únosu.

Minulý týden se dva izraelští právníci setkali s Abu Sisim, který je v administrativní vazbě, na základě zákona, který zavedli v bývalém mandátním území Britové. Tento zákon umožňuje uvalení časově neomezené vazby na vězně podezřelé z trestných činů politického anebo bezpečnostního rázu. Datum jeho propuštění nebylo zveřejněno.

(IsraelNationalNews.com)

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Intel Sources Say Abu Sisi Had Vital Info On Gilad Shalit.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2011
Po Út St Čt So Ne
« Bře   Kvě »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv