… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mohamed Dahlan

Hnutí Fatáh (فتح), v jehož čele stojí předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas, مَحْمُود عَبَّاس), včera oznámilo, že zahájilo vyšetřování, zda někteří prominentní představitelé Palestinské správy pomáhali zasílat zbraně do Libye. Obvinění vznesli libyjští rebelové.

Palestinskoarabská tisková agentura Maan oznámila, že rebelové bojující s Kaddáfího režimem tvrdí, že zabavili izraelské zbraně, propašované do Libye. Jiná média citují libyjskou Přechodnou národní radu, podle níž byl do zaslání zbraní zapojen člen Ústředního výboru Fatáhu Mohamed Dahlan (محمد دحلان).

Oficiální mluvčí Ústředního výboru Fatáhu oznámil, že tato obvinění jsou závažná a musí být prošetřena. Dodal, že ÚV učiní veškeré potřebné kroky k vyšetření věci.

Mluvčí potvrdil, že věc je proti zásadám hnutí Fatáh a poškozuje zájmy arabského lidu. Dále uvedl, že Dahlan byl skutečně uveden jako jedna z osob zapletená do věci, byla mu zakázána účast na jednáních ÚV a je vyšetřován.

Dahlan obvinění odmítá.

Není to poprvé, kdy má Dahlan suspendováno členství ve Fatáhu. Loni v prosinci byla řada jeho stoupenců zatčena a institucím Palestinské správy bylo sděleno, aby s ním nespolupracovaly.

Důvodem bylo tehdy podezření, že Dahlan se snaží svrhnout palestinské vedení v čele s Abbásem. Předseda palestinské autonomie Abbás a předseda autonomní vlády Salám Fajád (Salaam Fayyad) jej považují za hrozbu.

Izrael loni v listopadu Dahlanovi, který zuřivě nenávidí Izrael, odebral diplomatická privilegia.

Po podepsání Oselských dohod mezi Izraelem a teroristickou Organizací pro osvobození Palestiny Dahlan založil a po léta vedl palestinské Preventivní bezpečnostní síly v Gaze. V té době také dostával jako představitel oficiálních bezpečnostních sil autonomie s izraelským souhlasem zbraně. V létě 2007 byly Dahlanovy síly přemoženy konkurenčním Hamasem, který od té doby Gaze vládne. Dahlan byl považován za možného nástupce Abbásem v čele palestinské autonomie.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku PA Accuses Dahlan of Sending Israeli Arms to Libya.

Jedna reakce na Palestinci vyšetřují, zda jejich mocný muž posílá zbraně Kaddáfímu

  • gugi napsal:

    Dokážu ještě pochopit, že si Dahlan ve funkci představitele oficiálních bezpečnostních sil autonomie stačil ulít nějaké zbraně z Izraele a rozhodl se s nimi ralizovat nějaké svoje osobní ambice. Nekorespondují mi však paralelní charakteristiky Dahlana jako: „zuřivě nenávidícího Izrael“ a jako: „poškozujícího zájmy arabského lidu“. Domníval jsem se, že jedno vylučuje druhé. Ledaže existuje zvláštní sorta lidí současně milujících Izrael a jednajících v zájmu arabského lidu… 🙂

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2011
Po Út St Čt So Ne
« Bře   Kvě »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv