… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Pollard a Šalit

Izraelský president Shimon Peres během svého úterního setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou žádal, aby byl propuštěn Jonathan Pollard a aby Obama pomohl přivést uneseného vojáka Gilada Shalita zpět domů.

Po společném obědě s Obamou prezident Peres řekl, že Obama pozorně naslouchal jeho žádostem.

Pollard si odpykává již 26 let doživotní trest za to, že poskytl Izraeli informace, které jsou v jiných případech trestány pouze čtyřletým trestem odnětí svobody. Stále se zvyšující počet amerických a izraelských osobností veřejného života vyjadřuje svůj názor, že soud s Pollardem a následující trest nebyly spravedlivé.

Shalit byl unesen Hamasem v červnu 2006 a jeho únosci mu neumožnili kontakt s rodinou a ani s Červeným křížem, což je v rozporu s Ženevskou konvencí.

Během jejich setkání prezident Obama řekl, že je „nutné, více než kdy před tím najít možnost pro mírové řešení soužití mezi Palestinci a Izraelem“

Prezident Obama vyjádřil úctu svému izraelskému partnerovi, který je znám jako dlouholetý představitel při mírových rozhovorech, které mají vést k dosažení míru s arabskými nepřáteli.

Prezident Peres byl před šesti lety nadšeným příznivcem vyhnání obyvatel židovských obcí z Gush Katif a opuštění všech vojenských opěrných bodů, což mělo vést k zastavení násilí ze strany Hamásu. Poté, kdy rakety Hamásu ohrožují celý jižní Izrael a střely směřují až na samý okraj telavivské aglomerace, Obama velice rozzlobeně vyjádřil svoji nevůli nad tím, že teroristické organizace pokračují v útocích na Izrael.

Prezident Obama v prezidentu Peresovi vidí příjemnějšího partnera, než jakým je pro něj předseda vlády Binyamin Netanyahu, a srdečně ho uvítal během jeho návštěvy ve Washingtonu.

Před úterním setkáním mluvčí Bílého domu Jay Carney řekl novinářům, že prezident Peres byl přítelem a partnerem mnoha vlád USA, a dodal, že oba prezidenti budou diskutovat o událostech na Středním východě a hledat kompromisy pro mírový proces.

Představitel Palestinské autonomie Mahmoud Abbas vyjádřil nesouhlas s americkými snahami přimět obě strany k přímým rozhovorům a požaduje od současné vlády B. Netanyahua, aby bez jakýchkoli kompromisů přistoupila na veškeré podmínky, které Palestinci vznášejí.

Úterní setkání v Oválné pracovně Bílého domu přichází jeden den poté, kdy jeruzalémská radnice schválila výstavbu téměř tisíce nových bytů v Gilo, jeruzalémské čtvrti, kde žijí desetitisíce Židů – a kterou ovšem prezident Obama nazývá ilegální osadou.

(IsraelNationalNews.com)

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Peres Pleads to Obama for Pollard and Shalit.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2011
Po Út St Čt So Ne
« Bře   Kvě »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv