… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

protesty v Sýrii

Ochránci lidských práv odhadují, že síly syrského prezidenta Bašára Assada (Bashar Assad) v posledních týdnech zabily již více než 400 protestujících. Do ulic syrských měst vjely tanky. Ale prezident USA Barack Hussein Obama zůstává relativně zticha.

Američtí pozorovatelé se ptají, proč Obamu – který se počátkem roku otočil zády k letitému spojenci Husnímu Mubarakovi (Hosni Mubarak) v Egyptě – není takřka slyšet, když Assadovy tanky střílejí civilisty v Dará (Daraa) a na dalších místech Sýrie.

„Dosud není jasné, jestli Amerika chce, aby prezident Assad odstoupil,“ uvedla Meredith Griffiths z ABC. Informovala přitom o očitém svědkovi, který jí sdělil, že syrští vojáci a policisté „jim neumožňují dostat se ani k první pomoci a sanitkám, jsou stříleni bezpečnostní policií.“

Velká Británie, Francie, Německo a Portugalsko mezitím chtějí, aby Rada bezpečnosti OSN odsoudila násilí a provedla nezávislé vyšetřování brutálního užití síly, jemuž padlo za oběť již více lidí, než nepokojům v Egyptě počátkem roku.

Obamova vláda, která ještě poslední měsíc označila Assada za „reformátora“ a snažila se „odklonit“ Sýrii od Íránu se omezila jen na prohlášení: „V reakci na akce v Sýrii nadále hledáme cesty a posuzujeme různé politické možnosti, včetně cílených sankcí.“ Americké sankce vůči Sýrii však již platí řadu let.

Prezident Obama se po několika týdnech relativního ticha spoléhá na rétoriku. V pátek prohlásil: „Spojené státy opakovaně povzbuzovaly prezidenta Assada a syrskou vládu k provedení významných reforem, ale oni odmítají respektovat práva syrského lidu a reagovat na jeho přání.“

„Jak počet obětí narůstá, liberálové v Americe se diví, kam zmizel jejich přeborník v lidských právech, prezident Obama,“ napsal Stephen Brown ve FrontPage Magazine. „Byl v čele a v centru egyptské krize a dokonce poslal americké vojenské letouny bombardovat vražednou diktaturu v Libii. Ale ohledně Sýrie Obama dosud jen společně s jinými světovými představiteli odsoudil násilnosti a označil jednání Assadova režimu za ‘ostudné’“.

„Ale proč taková měkoučká reakce na klientský režim Islámské republiky Írán, světového sponzora terorismu? Proč se vůči egyptským spojencům (Mubarak) a libyjským ovádům (Kaddáfí) jednalo agresivněji a rychleji, než proti režimu, jehož pád by mohl skutečně prospět americkým zájmům?“

Dokonce i Washington Post, který je normálně prezidentovi nakloněn, ale je stále kritičtější vůči jeho blízkovýchodní politické taktice, komentoval: „Z hlediska morálního je postoj Spojených států hanebný. Pasivně stát, když jsou svojí vládou postříleny stovky lidí, usilujících o svobodu, je výsměchem oddanosti USA k lidským právům.“

Vláda USA se možná snaží nerozčílit již dost rozbouřený muslimský Blízký východ provokováním Íránu, který je klíčovým spojencem Sýrie, nicméně pokud syrské povstání půjde ve šlépějích povstání v Egyptě, Jemenu a Tunisku „prezidentova nesrozumitelná politika vůči Blízkému východu… zanechá nesmazatelný kaz na jeho prezidentství,“ uzavírá Brown.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Obama Silent as Syrian Death Toll at 400; Tanks Shoot Civilians.

4 reakce na V Sýrii už 400 mrtvých, tanky v ulicích, Obama nicméně mlčí (+ video)

  • samuel1776 napsal:

    Obama ani zde nepochopil dějinný vývoj severu Afriky.Jedná se o hladové bouře v důsledku prudkého růstu cen potravin,které jsou obratně a v tichosti využity k posílení a upevnění islámu Muslimským bratrstvem.Stačí se podívat na grafy z let 2008-2010,kdy neúrody v Kanadě,Austrálii,Rusku a Číně způsobily závažné propady na světovém trhu.Nejedná se tedy o demokratizační proces-to ani náhodou-vždyťmuslimové demokracii nerozumí a ani ji nechtějí.Překážkou je islám.

    • Scooolie napsal:

      Příčinou prudkého růstu cen potravin nebyla jen neúroda, ale také výroba bioethanolu. Podpora „zelených“ nápadů tak skutečně vede k zelenání světa – k šíření zelené barvy na praporech islamistů, protože cílem „ekologických aktivistů“ není zlepšování situace lidí, ale „matky Země“. A čím bude lidí méně (třeba proto, že pomřou hlady), tím podle radikálních ekologů lépe. Ne nadarmo byli nacisté velcí milovníci přírody.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2011
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv