… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) včera v The New York Times napsal, že OSN musí vyhlásit Palestinský stát, založený na požadavcích palestinských Arabů, a to bez jakéhokoliv jednání s výjimkou otázky zahraničních Arabů.

Abbásův komentář explicitně pohřbil Oselské dohody, podepsané Izraelem a OOP před skoro 20 lety, podle nichž měl vzniknout Palestinský stát jako nová země v současných hranicích Izraele v důsledku jednání. Abbás prohlásil, že v palestinský vstup do OSN v postavení plnoprávného člena „by otevřel cestu k internacionalizaci konfliktu jako otázky právní, nejen otázky politické.“

Od chvíle, kdy se Abbás po smrti Jásira Arafata (Yasser Arafat) postavil v roce 2004 do čela Palestinské správy, postupoval po cestě jednání s Izraelem a současně zahájil celosvětovou kampaň za získání diplomatické podpory.

Karty vyložil na stůl v posledních měsících, kdy odmítl jednání s Izraelem, pokud nebudou založena na akceptaci palestinskoarabských požadavků, že Palestinský stát vznikne v hranicích příměří, která existovalo mezi Izraelem, Jordánskem a Egyptem v letech 1949 až 1967. Během Šestidenní války v roce 1967 pak Izrael získal z pod vlády zmíněných dvou arabských států část Jeruzaléma, Judeu, Samaří a Gazu.

The Long Overdue Palestinian State – celý článek na webu The New York Times (anglicky)

Abbás svůj článek začíná svým osobním příběhem, kdy popisuje jak jako malý chlapec v Safedu (Cfat) byl s rodinou údajně donucen odejít během Války o nezávislost do Sýrie. Abbás obratně vynechává válku samotnou, která začala útokem 6 arabských států na Izrael den po vyhlášení jeho nezávislosti se snahou nově vzniklý stát zničit, a namísto toho píše:

„Je důležité zmínit, že když se naposledy otázka palestinské státnosti stala terčem zájmu Valného shromáždění, otázka předložená mezinárodnímu společenství zněla, zda naše vlast má být rozdělena na dva státy. V listopadu 1947 Valné shromáždění vydalo své doporučení a odpovědělo souhlasně. Krátce poté sionistické síly vyhnaly palestinské Araby, aby zajistily rozhodující židovskou většinu v budoucím státu Izrael a arabské armády intervenovaly. Následovala válka a další vyhánění.“

Abbás zcela pominul odmítnutí plánu na rozdělení tehdejšího mandátního území Palestina ze strany arabského světa a skutečnost, že většina Arabů žijících v Izraeli odešla proto, že jim to nakázali jejich vůdcové, kteří jim slíbili, že se vrátí, jakmile bude Izrael rychle zničen.

Mahmúd Abbás prohlásil, že budoucí Palestinský stát „má v úmyslu být mírumilovným státem, oddaným lidským právům, vládě zákona a zásadám Charty OSN“ a jeho vstup do OSN by umožnil „předložit nároky proti Izraeli v OSN, orgánech na ochranu lidských práv a u Mezinárodního soudního dvora.“

Abbásův komentář byl zveřejněn jen několik hodin poté, co izraelský premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) v projevu v Knesetu uvedl, že vznik Palestinského státu podmiňuje splněním 5 podmínek: uznáním Izraele jako židovského státu ze strany Palestinské správy; vyhlášením konce konfliktu; demilitarizovanou povahou Palestinského státu; imigrací zahraničních Arabů v rámci tzv. „práva na návrat“ do Palestinského státu a ne do Izraele; a zachováním velkých bloků osídlení v Judeji a Samaří (Maale Adumim, Guš Ecion a Ariel) pod izraelskou svrchovaností.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Abbas’ Op-Ed Hammers Last Nails in Oslo Accords.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv