… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Obamův projev obsahoval požadavky, které nikdo, kdo je loajální k Zemi Izrael, nemůže přijmout. Naštěstí obsahoval také požadavky, které nepřijme palestinský vůdce.

Zatímco izraelští občané bez ohledu na svoji politickou orientaci napjatě naslouchali Obamově řeči s izraelsky zaměřenou pozorností, já jsem poslouchal – jak to dělám často – snažíce se vcítit do postojů Palestinské správy. Někdy je to pro židovského sionistu příjemnější způsob, jak poslouchat projevy o Izraeli.

Obama vznesl požadavky, které nikdo loajální Erec Jisrael (Zemi Izrael) nemůže akceptovat. Naneštěstí některé už Netanjahu akceptoval.

„Palestinský stát,“ „hranice z roku 1967“, ignorování arabského požadavku na „právo na návrat“ namísto jeho odmítnutí – tato vyjádření rozzlobí kohokoliv na pravé straně politického spektra a je to správné.

Naštěstí Obama neúmyslně dal Netanjahuovy také dostatek místa k manévrování, pokud se pro něj Netanjahu rozhodne – místa, které přivede Abbáse k tomu, že řekne Obamovým plánům „ne“.

Obama jasně řekl, že „mír pro generace bude zahrnovat dva státy pro dva národy – židovský stát v Izraeli a Palestinu jako národní domovinu palestinského národa.“ Vyjádření „židovský stát“ je pro vedení Palestinské správy, jakékoliv vedení Palestinské správy, jako červený hadr. Toto je Netanjahuův velký požadavek, jediný sionistický princip, který zachoval. Každý ví, že židovský stát nemůže jít ruku v ruce s „právem na návrat“, i když Obama prohlásil, že o tom by se mělo jednat až na samotném konci jednání.

Obama jasně řekl, že Palestinský stát bude muset být demilitarizovaný. I tato věta je převzata z Netanjahuova projevu na (univerzitě) Bar Ilan (v roce 2009). Palestinci to již odmítli. Nikdy nepřestali fantazírovat o palestinské armádě.

Obama se ve skutečnosti vrátil k Bushově doktríně, že hranice musejí být založeny na (hranicích z) roku 1967 s dojednanými změnami. Palestinci to před šesti lety odmítli. Obama dokonce netrval ani na tom, aby směna území byla učiněna v poměru 1:1, jak trvali Palestinci. Jedním ze sporných bodů (při jednáních Izraele a Palestinské správy) během funkčního období Ehuda Olmerta byl rozsah navržených územních výměn. Olmert, který myšlenku „výměny území“ akceptoval, požadoval poměr 5:1, tedy že za každých 5 km2, které Izrael anektuje, obdrží Palestinci 1 km2. Palestinci žádali poměr 1:1 – a jednání se zastavila.

Co se týče smíření Fatáhu a Hamasu Obama uvedl, že palestinské vedení musí dát během následujících několika týdnů uspokojivou odpověď na otázku, jak může pokračovat mírový proces, pokud se toto odehrává – což je skutečný políček Abbásovi.  Abbás veřejně obhajuje a podporuje dohodu, kterou s Hamasem podepsal.

Hlavní otázkou, ohledně níž se Obama a Abbás střetnou, je Obamovo odmítnutí plánů Palestinské správy na získání jednostranného uznání (státnosti) ze strany Valného shromáždění OSN letos v září – což je politická vlajková loď Palestinské správy. Obama hovořil velmi jasně, když prohlásil, že „symbolické kroky, jejichž cílem je nadcházející září izolovat Izrael v OSN, nepovedou ke vzniku samostatného státu.“

Ve skutečnosti dal Abbásovi na vybranou mezi pokračující spoluprací a vzdáním se úsilí ve Valném shromáždění nebo pokračováním úsilí ve Valném shromáždění a konfrontaci s USA.

Pokud mé chápání palestinského pohledu za poslední rok a půl je správné, pak si Abbás již vybral druhou možnost. A to je také pro Izrael dobrá zpráva.

(IsraelNationalNews.com)

mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Analysis: Let Abbas Be the One to Refuse Obama.

5 reakcí na Analýza: Nechme Abbáse, aby Obamu odmítl jako první

  • gugi napsal:

    Bylo by srandovní slyšet, jak Bibi říká Obamovi, že v důsledku Abbásova odmítnutí varianty “hranice z r. 1967“ je nucen považovat jednání za skončená. 8=)

  • Stepan napsal:

    Je mi záhadou Hussein Obama. Rozumí této oblasti, zná její dávnou i nedávnou historii? Kdo mu tohle radí? A kdy pozve Představitele Hamásu na oficiální návštěvu?

  • Scooolie napsal:

    Podle amerických médií v souboji o zahraničněpolitický vliv na Obamu zvítězila ministryně zahraničí Hillary Clinton, která odstavila na vedlejší kolej ministra obrany Gatese… a State Department je proarabský / vůči Izraeli kritický odjakživa.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv