… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Muslimské bratrstvo

Muslimské bratrstvo

Egyptské Muslimské bratrstvo (الإخوان المسلمون), které ještě donedávna bylo za vlády Husního Mubaraka zakázané, by rádo v zářijových volbách získalo polovinu křesel v egyptském parlamentu. Generální tajemník Mohamed Husen (Mohammed Hussen) v sobotu na tiskové konferenci oznámil, že tento cíl schválila (poradní rada) Muslimského bratrstva a že ke splnění cíle hnutí založí politickou Stranu svobody a spravedlnosti, v jejímž čele bude Dr. Mohamed Mursí (Mohamed Morsi).

Dr. Morsi - předseda Svobody a spravedlnosti (uprostřed),  Dr. Al-Arian - místopředseda strany a  Dr. Mohamed Saad Katatni - generální tajemník strany

Dr. Morsi - předseda Svobody a spravedlnosti (uprostřed), Dr. Al-Arian - místopředseda strany a Dr. Mohamed Saad Katatni - generální tajemník strany

Dosavadní mediální mluvčí Mursí, který je členem politbyra hnutí, novinářům sdělil, že očekává, že se členy strany stanou také ženy a koptší křesťané. „Nejedná se o islámskou stranu ve starém smyslu. Není teokratická,“ uklidňoval.

Strany založené na náboženském, třídním nebo regionálním základu jsou podle egyptské ústavy stále zakázané.

Po revoluci, která v únoru po 31 letech vlády svrhla prezidenta Mubaraka, se zdá, že islamistická skupina je nejorganizovanější politickou silou Egypta, a jediným jejich vážnějším soupeřem může být exprezidentova Nová demokratická strana. Muslimští bratři nicméně uvedli, že v nadcházejících prezidentských volbách nepodstaví vlastního kandidáta.

Pracně budovaná image Muslimských bratří jako strany postislamistické, která chce v Egyptě zavést demokracii s islámskými prvky, se však hroutí ve chvíli, kdy namísto na jejich anglicky psaný web, zabrousíte na jejich web psaný arabsky. Tam se pak dozvídáme také úplně jiné informace. Například o nutnosti co nejrychleji zrušit rodinné právo, prosazené manželskou bývalého prezidenta Susan Mubarak a nahradit ho – šaríjou.

Tiskové informace na webu Muslimského bratrstva v angličtině:

Ketatni, Leader of Freedom and Justice Party

MB’s Freedom and Justice Party welcomes membership for all

Christian Intellectuals Welcome MB’s Initiative to Join their Freedom and Justice Party

Akef: The MB is open to a Copt leading the Freedom and Justice party

MB: Freedom and Justice Party Grants Christians Rights Denied during Mubarak’s Reign

MB’s Freedom and Justice Party Welcomes Membership for All

MB to Submit Freedom and Justice Party’s Documents in Ten Days

Informace pro arabské čtenáře na webu v arabštině:

علماء الشريعة والقانون: قوانين سوزان دمَّرت الأسرة المصرية –  článek žádající zrušení „rodinných zákonů Susan Mubarakové“ a podřízení rodinného práva islámskému právu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv