… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

přechod Rafáh

Davy gazanských Arabů se včera ráno vyhrnuly na Sinaj poté, kdy egyptské úřady otevřely hraniční přechod Rafáh (Rafiah), tentokrát podle jejich prohlášení natrvalo. Egypťané uvedli, že první den přechod fungoval hladce a gazanští Arabové v rozhovorech s novináři chválili otevření a označovali Egypt kvůli tomuto kroku za „velmi statečný.“

Přechod má být otevřený denně od 10 do 17 hodin, s výjimkou pátku a svátků. Ženy a osoby mladší 18 let a starší 40 let mohou Egypt navštívit bez zvláštního povolení. Muži od 18 do 40 musí mít víza. Egypt v sobotu zabránil vstupu na své území 23 gazanským Arabům, kteří jsou na zvláštním seznamu kvůli svému napojení na teroristické nebo jiné zločinecké skupiny.

Na hraničním přechodu jsou umístěny dva lékařské týmy. Jeden má vyšetřovat gazanské Araby, kteří tvrdí, že cestují za lékařským ošetřením, a druhý má vyšetřovat ostatní, aby se prověřilo, že nemají nakažlivé nemoci.

Je nutné zmínit, že otevření přechodu Rafáh je porušení předchozích egyptských dohod s Izraelem. Podle dohod měl Egypt otevření přechodu konzultovat s Izraelem a na místě měli být pozorovatelé Evropské unie, kteří měli dohlížet na to, aby ze Sinaje do Gazy nebyly převáženy zbraně nebo materiály, použitelné k výrobě bomb a raket. Izraelské jednotky navíc měly mít možnost sledovat aktivity na přechodu pomocí uzavřeného kamerového okruhu. Nic z toho nebylo splněno.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor (Yigal Palmor) novinářům sdělil, že Izrael „bude se samozřejmě snažit dodržovat bezpečnostní opatření na hranici a doufá, že nebude učiněno nic, co by umožnilo Hamasu posílit sebe a svoji teroristickou infrastrukturu. S izraelským postojem byly seznámeny všechny relevantní orgány včetně egyptských.“

Mluvčí Hamasu Abu Zaheri Egypťanům za otevření přechodu poděkoval. „Je to krok ke zničení blokády Gazy a zlepší to vztahy mezi Hamasem a Egyptem,“ uvedl.

Poslanec Nachman Šaj (Nachman Shai) ze strany Kadima (Vpřed) uvedl, že „otevření přechodu Rafáh zcela mění otázku blokády Gazy a bere Izraeli důležitý nástroj k bránění pašování zbraní do Gazy a k návratu Gilada Šalita (Gilad Shalit). Je to příšerné selhání vlády, která při snaze izolovat Hamas ztratila podporu mezinárodního společenství a Egypta. Za těchto okolností musíme oznámit úplné ukončení blokády Gazy, která je nyní bezzubá a neefektivní.“

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Egypt Opens Rafiah Crossing.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv