… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

hraniční přechod Rafáh

Egypt během 7 až 10 dní otevře natrvalo hraniční přechod Rafáh do Pásma Gazy. Sdělil to ve čtvrtek televizi Al Džazíra egyptský ministr zahraničí Nábil El-Araby.

K tomuto kroku dochází za situace, kdy se zdá, že vztahy mezi pomubarakovským Egyptem a Izraelem nabírají nebezpečný směr.

Ve středu teroristé vyhodili do povětří egyptský plynovod do Izraele, takže Izrael, který pokrývá 40 % své spotřeby zemního plynu dodávkami z Egypta, musí výpadek – který ho stojí okolo 1,5 dolarů (tj. okolo 27 milionů českých korun) denně – rychle provizorně řešit. Navíc se egyptští představitelé snaží retroaktivně zvýšit cenu, kterou židovský stát za plyn podle smlouvy platí.

Vývoz plynu do Izraele je mezi Egypťany, z nichž většina vnímá Izrael negativně, dlouhodobě považován za kontroverzní. Nedávný průzkum amerického výzkumného centra ukázal, že 54 % Egypťanů chce zrušení mírové smlouvy s Izraelem. Ve středu se kvůli tomu v Egyptě protestovalo.

Nyní tedy Egypt plánuje otevřít hraniční přechod Rafáh, ihned poté, kdy zprostředkoval dohodu mezi Hamasem a Fatáhem, o níž noví egyptští představitelé vědí, že nebude přijatelná pro Izrael.

Hraniční přechod Rafáh uzavřel Egypt pod vládou Husního Mubaraka v roce 2007 poté, kdy se Hamas převratem chopil v Pásmu Gazy moci. Cílem bylo teroristickou organizaci izolovat.

I přesto však od nástupu Hamasu k moci bylo palčivým problémem pašování munice a zbraní ze Sinaje do Gazy pašeráckými tunely a naopak stejnou cestou vysílání teroristů k paravojenskému výcviku do Íránu a k Hizballáhu.

Nábil El-Araby neupřesnil jak (a zda vůbec) se chce egyptská vládnoucí junta vypořádat s těmito obavami, až bude přechod znovu otevřen.

Přechod Rafáh byl už dočasně otevřen v únoru, během nepokojů, které vypukly v Egyptě a vedly k sesazení prezidenta Mubaraka. „Egypt se rozhodl znovuotevřít hranici a povolí každý den přechod 300 lidí z Pásma Gazy,“ uvedl tehdy představitel Hamasu Ghazi Hamad. Významnou část těch, komu byl tehdy povolen vstup do Egypta, tvořili teroristé Hamasu, kteří pomáhali rozpoutávat násilnosti egyptské revoluce.

Izrael dosud na oznámení Egypta o otevření hranice s Gazou nereagoval.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Egypt to Permanently Open Rafah.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv