… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izraelský ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz, יובל שטייניץ) uložil svým podřízeným, aby se sešli se zástupci Palestinské správy k jednání o obnovení převodů výnosů daní, které Izrael vybírá za Palestinskou správu. Oznámilo to včera ministerstvo financí.

V prohlášení ministerstva se dále uvádí, že k rozhodnutí obnovit převody daňových výnosů se přistoupilo poté, kdy Palestinská správa vyjasnila, že peníze nebudou převedeny Hamasu a nepůjdou na financování teroristických aktivit.

Štajnic nicméně v prohlášení dodal, že Izrael „si vyhrazuje právo vystavit ‘červenou kartu’ a převod opět zmrazit, pokud zjistí, že peníze přesto teroristické aktivity financují.”

Štajnic oznámil zmrazení převodů výnosů daní a cel Palestinské správě před 2 týdny, poté kdy Fatáh a Hamas podepsali dohodu o národní jednotě. Tehdy uvedl, že peníze zůstanou v izraelských rukou, dokud nebude jasné, že se nedostanou k teroristické organizaci Hamas.

Izrael ročně za Palestinskou správu vybere více než 1 miliardu dolarů (tj. necelých 20 miliard českých korun), což představuje okolo dvou třetin jejího ročního rozpočtu.

Vedení Palestinské správy minulý týden odhlasovalo, že požádá „všechny mezinárodní orgány, včetně Rady bezpečnosti OSN“, aby zakročily ve věci zrušení izraelského zmražení převodů daňových výnosů.

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás také pohrozil, že pokud Izrael zastaví přísun financí autonomii, urychlí svoji žádost Organizaci spojených národů o uznání jednostranného vyhlášení Palestinského státu.

Ještě před vydáním prohlášení ministerstva financí diplomatické zdroje uváděly, že Izrael by mohl peníze Palestinské správě převést během nadcházejících dní. Podle těchto zdrojů bylo rozhodnutí přijato po konzultacích premiéra Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) s jeho sedmičlenným ministerským „bezpečnostním kabinetem“.

Veřejnoprávní rozhlas Hlas Izraele (Kol Jisrael) informoval, že Netanjahu by mohl mít zájem informovat o převodu peněz prezidenta USA Baracka Husseina Obamu při jejich setkání ve Washingtonu nadcházející víkend. Bylo by to považováno za gesto dobré vůle z izraelské strany, které by mohlo vést k pokroku v jednáních s Palestinskou správou, uvedl rozhlas.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel to Renew Tax Transfer to the PA.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv