… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izrael uskutečňuje kroky, které povedou k ochraně veřejnosti před důsledky pasivního kouření a současně také odradí ty, kteří dosud nekouří, aby si zapálili první cigaretu.

Vláda schválila během svého pravidelného nedělního zasedání ustavení odboru na ministerstvu zdravotnictví, který vypracuje schéma, které povede k omezení aktivního a tím i pasivního kouření na veřejných místech.

Podle sdělení kanceláře předsedy vlády ustanovení tohoto odboru na Ministerstvu zdravotnictví je cílem připravit dodatek k zákonu o kouření na veřejných místech, to znamená k omezení kouření na veřejných místech a zákazu reklam na cigarety a tabákové výrobky.

Nové zákazy se budou týkat také prodeje cigaret v automatech, které jsou bez problémů přístupné dětem a mládeži, což je nejvíce ohrožená skupina, protože si dosud vzhledem k věku a vzdělání nemůže uvědomit důsledky kouření na zdravotní stav.

Další omezení se budou týkat grafických symbolů na krabičkách s cigaretami a povinnosti uvádět složení výrobku.

Také někteří další ministři budou muset doplnit ve svých resortech informace a důsledky těchto nových omezení.

Ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) bude muset uvažovat o daních, které se platí za tabákové výrobky a informovat vládu do 90 dnů o změnách, které navrhuje.

Ministr školství Gideon Sa´ar byl pověřen připravit experimentální plán pro školy a vzdělávací instituce bez kouření.

Ministr ochrany životního prostředí bude také problémem značně zaměstnán, protože musí připravit zprávu o tom, jak je možné redukovat poškození životního prostředí v důsledku odpadu a kouře z cigaret.

Kouření je známá příčina rakoviny plic a emphyzému (chronická obstrukční plicní nemoc). I pasivní vdechování cigaretového kouře bylo prokázáno jako stejně nebezpečné pro lidské tělo, jako je aktivní kouření.

Pozn. redakce, formálně zastává funkci ministra zdravotnictví premiér Binjamin Netanjahu (Benyamin Netanyahu), Ja´akov Litzman vykonává fakticky veškeré pravomoci ministra, ale je pouze ve funkci náměstka ministra. Nelze vyloučit, že právě zákaz kouření na veřejných místech je jedno z mála témat, na kterém se shodnou strany opozice i koalice. Podle statistiky Ministerstva zdravotnictví v Izraeli kouří 14% žen a 31% mužů.

(IsraelNationalNews.com)

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Taking Steps to Snuff Out Public Smoking.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv