… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Hlavní obřad Vzpomínkového dne na vojáky, kteří padli v izraelských válkách a oběti teroristických útoků (Jom HaZikaron, יום הזכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה), začal včera u Západní zdi (Kotel) v Jeruzalémě ve 20 hodin.

Po celém Izraeli zněly 60 sekund sirény a miliony občanů se zastavili na počest 22.867 lidí, kteří obětovali své životy při boji za svou vlast nebo byli zavražděni při teroristických útocích.

Ceremoniálu u Západní zdi se zúčastnil prezident Šimon Peres (Shimon Peres), předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu), náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil Beny Ganc (Benny Ganz), pozůstalé rodiny a další.

Už od 16:30 se za účasti pozůstalých konal vzpomínkový obřad na Muničním kopci v Jeruzalémě.

Od 21 hodin začal na náměstí u Knesetu večer písní, věnovaných padlým. Zúčastnili se mimo jiné předseda Knesetu Reuven Rivlin, ministr obrany Ehud Barak a ministr sociálních věcí Moše Kahlon (Moshe Kachlon).

Dnes v 11 hodin se rozezní druhá, dvouminutová, siréna a začne vzpomínka na padlé vojáky na Herzlově hoře (Har Herzl). Od 2 hodiny později pak bude následovat vzpomínka na oběti terorismu.

Vzpomínkový den není náboženským svátkem, ale má duchovní ráz, včetně plné účasti rabínů – vojenských a dalších – kteří na obřadech přednášejí modlitby za padlé.

Prezident Peres varoval sousedy Izraele, aby neopakovali své minulé chyby:

Jsem zde dnes, abych vám řekl, že Izrael je silný jako vždy. Jsme první na světě, kdo má „Ocelovou kupoli“, která dokáže zastavit rakety. Jsme schopni doletěl do výšin vesmíru, potopit se do hloubek oceánu a vytvořit oko vidoucí nejen na naše hranice, ale do nových dálek.

Války propukaly, protože útočníci si nebyli vědomi skryté síly Izraele. Také dnes doporučuji těm, kdo vyhledávají válku – neopakujte znovu stejnou chybu. Nepřehlížejte naše skryté schopnosti.

Síla Izraele spočívá v jeho oprávněnosti. Jsme připraveni fyzicky bránit naši zemi a morálně bránit naše dědictví.

Izraelský duch má schopnost překonat jakoukoliv situaci a připravit se na zítřek.

Od založení Státu Izrael až dodnes, jsem ve svých různých postaveních utěšoval pozůstalé rodiny. Každá návštěva pozůstalé rodiny je hlubokou zkušeností. Než přijedu, zjistím si (podrobnosti) o osobní statečnosti vojáka a boji, v němž přišel o život. V jejich domě se otevřou fotoalba a společně s rodinou sleduji stránku po stránce, jak jejich dcery a synové rostli, od kolébky až k boji. (…)

Vidím mladé muže a ženy, jejichž oči svítí, plné života a krásy, svobodné a mírné. Dům je opět zaplněn bolestí. Dozvídám se o matce, otci, historii rodiny… Vidím pramen, z něhož pocházejí naši největší synové. Pramen Tóry a hrdinství.

Náčelník generálního štábu generálporučík Ganc připomněl nepokoje, které v lednu začaly na Blízkém východě: „Události, které  vybuchly z reality útlaku a beznaděje, daly vyrůst známkám naděje, ale také destabilizovaly region a přidaly (nové) možné hrozby Státu Izrael. S ohledem na to musí být Izraelské obranné síly připravené poradit si s rostoucí škálou hrozeb na každé možné frontě a možná i na všech z nich najednou,“ uvedl a odcitoval staré izraelské pořekadlo: „Celý národ je fronta.“

„Jen armáda jako tato, vyšle jasné poselství těm, kdo si přejí nám škodit, že Stát Izrael a židovský národ mají pevný obranný štít a že každý, kdo proti nám povstane, pocítí plnou váhu naší pěsti,“ dodal náčelník generálního štábu.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Remembers Its Heroes.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv