… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izraelská vláda zmrazila pravidelný převod daní a poplatků, které vybírá za Palestinskou správu. Oznámil to v neděli izraelský ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz, יובל שטייניץ).

Peníze, okolo 300 milionů šekelů (tj. 1,5 miliardy českých korun, resp. 88 milionů dolarů), měly být převedeny do Ramalláhu tento týden. Izrael za Palestinskou správu ročně vybere více než 1 miliardu dolarů (tj. přibližně 18 miliard korun), což je okolo dvou třetin rozpočtu palestinkoarabské autonomie.

Štajnic v rozhovoru pro izraelský Armádní rozhlas uvedl, že peníze zůstanou v izraelských rukou, dokud nebude jasné, že se nedostanou k teroristické organizaci Hamas.

Fatáh, který vede v Ramalláhu sídlící vládu Palestinské správy, minulý týden uzavřel novou dohodu o národní jednotě se svým rivalem Hamasem, který vládne Pásmu Gazy. Hamas, podporovaný Íránem, usiluje o zničení Izraele.

„Pokud nám Palestinci mohou prokázat… že neexistuje společné financování Palestinské správy a Hamasu v Gaze,“ odpověděl Štajnic ohledně možnosti, kdy by mohly být peníze rozmraženy. Dodal nicméně: „Žádáme celý svět, aby nefinancoval Hamas – takže to nesmíme dělat my sami, a to ani nepřímo.“

Poté, co minulý týden předseda Palestinské správy a vůdce Fatáhu Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) oznámil dohodu o národní jednotě s Hamasem, Izrael varoval, že uvalí sankce.

Štajnic upozornil, že takové sankce byly již v minulosti uplatňovány během tzv. II. intifády (druhé palestinskoarabské teroristické kampaně – pozn. překladatele), která začala v roce 2000.

Irikát: Izraelské rozhodnutí je pirátství

Člen ústředního výboru Fatáhu a bývalý vyjednavač Palestinské správy Saíb Irikát (Saeb Erekat) izraelské rozhodnutí odsoudil a označil jej za „finanční pirátství.“

Izrael podle něj nemá „žádné právo“ zasahovat do vnitřních věcí Palestinské správy, včetně smíření mezi Fatáhem a Hamasem.

„Izraelské rozhodnutí je finančním pirátstvím, které odráží nebezpečné úmysly Izraele,“ uvedl v neděli v reakci na oznámení zmrazení převodu peněz Irikát. „Izrael zahájil válku ještě před vytvořením (nové palestinskoarabské – pozn. překladatele) vlády.“

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Gov’t Freezes Tax and Customs Funds Transfer to PA.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv