… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

V projevu k plénu Knesetu při zvláštním zasedání při příležitosti Herzlova dne předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) přednesl 5 podmínek pro mírovou smlouvu s palestinskými Araby.

Jsou jimi:

1. Palestinci musí uznat Izrael jako stát židovského národa.

2. Smlouva musí být ukončením konfliktu.

3. Problém arabských uprchlíků musí být vyřešen mimo hranice Izraele.

4. Palestinský stát musí být demilitazirovaný a mírová smlouva musí garantovat bezpečnost Izraele.

5. Bloky osídlení musí zůstat v rámci Státu Izrael a Jeruzalém musí zůstat jeho jednotným hlavním městem.

Netanjahuův projev může být považován za přesný náznak toho, co má v úmyslu sdělit v projevu ke Kongresu USA příští úterý. Je nepravděpodobné, že by couvl od kterékoliv ze zásad, které přednesl při zvláštní příležitosti: projevu o Herzlově dni přes plénem Knesetu. Poslanci Netanjahuovy strany Likud (Jednota) z obavy, že se chystá oznámit ve Washingtonu ústupky, požadovali, aby premiér promluvil před odjezdem do USA k Izraelcům.

S ohledem na včerejší projev se nezdá, že by se premiér chystal couvnout ze svých předchozích stanovisek, a dokonce by se mohl zdát, že svůj postoj o něco přitvrdil, i když to je diskutabilní.

Projev se celkově nelišil od toho, který Netanjahu pronesl v červnu 2009 na Bar Ilanově univerzitě. Tehdy, stejně jako nyní, uvedl, že Palestinský stát musí být demilitarizovaný a Izrael bude požadovat v rámci mírové smlouvy bezpečnostní záruky. Uvedl také, že Jeruzalém zůstane sjednocený jako izraelské hlavní město a arabští uprchlíci mohou být usídlení jen mimo Izrael.

Ve včerejším projevu Netanjahu přidal ještě jednu podmínku: Izrael si podrží velké bloky osídlení. V projevu na Bar Ilan Netanjahu uvedl, že teritoriální otázky budou řešeny jednáními a že do té doby Izrael nebude v Judeji a Samaří budovat nová osídlení ani vyvlastňovat půdu.

Ve včerejším projevu byl Netanjahu v otázce osídlení méně defenzivní a více sebevědomý, když oznámil, že Izrael bude trvat na tom, aby velké bloky osídlení zůstaly v jeho rukou.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Netanyahu Adds Settlement Blocs to Peace Conditions.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv