… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Amr Músa, generální tajemník Arabské ligy

Liga arabských států zkritizovala prezidenta USA Baracka Husseina Obamu a oficiálně opustila cestu „jednání“ s Izraelem o vytvoření Palestinského státu a požádá o to OSN.

23členná Liga, jejímž členem je i Palestinská správa, v sobotu v Kataru uvedla, že podporuje strategii předsedy palestinské autonomie Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbas), jejímž cílem je uznání Palestinského státu na základě jednostranných požadavků, které chce, aby Izrael přijal ještě před zahájením „jednání.“

Liga ponechala otevřenou možnost, že se na OSN neobrátí, pokud Izrael ukáže, že je „připraven“ akceptoval Palestinský stát, založený na Saúdské inicitivě z roku 2002 – která zahrnuje požadavek, aby Izrael povolil na své území přistěhování milionů Arabů, žijících v cizích zemích, které jim odmítají dát občanství, a aby se Izrael přijal za své hranice nebranitelnou hranici příměří z roku 1949.

Obrácení se na OSN je přímé odmítnutí naléhání prezidenta Obamy z minulého týdne, že žádat OSN o uznání nezávislého Palestinského státu není praktické.

Prezident USA uvedl: „Silně věřím, že pro Palestince je chybou vybrat si cestu OSN namísto cesty posazení se a jednání s Izraelci.“

V rozhovoru pro BBC Obama zdůraznil, že pro Palestinskou správu není uznání ze strany OSN praktické. „Hamas stále neuznavá právo Izraele existovat a nevzdává se násilí ani neuznává, že jednání je tou pravou cestou k řešení tohoto problému,“ řekl. „A pro Izrael je realisticky nahlíženo velmi obtížné říci, že se posadí ke stolu s někým, kdo odmítá jeho právo existovat. A toto je záležitost, kterou Palestinci musejí vyřešit.“

Počátkem minulého týdne Obama zklamal arabský svět, když se přímo nevyjádřil ke statusu Jeruzaléma a otázce zahraničnich Arabů, kterými si Abbás přeje zaplavit Izrael. Prezident uvedl, že o obou problémech musí Izrael a Palestinská správa jednat poté, kdy se dohodnou na hranicích navrhovaného Palestinského státu.

„Za těchto okolností se mi zdá lepší, abychom zmrazili diskusi mírového procesu, dokud zde nebude partner připravený na mír,“ uvedl katarský premiér šejch Hamad bin Džasím bin Džabr al- Thání (Hamad bin Jassim bin Jabr al-Thani), který jednání Ligy v Dauhá předsedal.

„Správná cesta vede skrze OSN a politický boj,“ sdělil agentuře Reuters generální tajemník Arabské ligy Amr Músa (Amr Mousa). „Věřím, že jednání se s ohledem na všechna ta ‚ne‘ stala marnými. O čem chcete jednat?“

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Arab League Goes for Broke, Officially Abandons ‘Talks’.

Jedna reakce na Liga arabských států oficiálně pro uznání Palestinského státu ze strany OSN

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv