… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mahmúd Abbás a Šimon Peres

Mahmúd Abbás a Šimon Peres

Prezident Izrael Šimon Peres (Shimon Peres) se nedávno v Londýně tajně sešel s předsedou Palestinské správy Mahmúdem Abbásem (Mahmoud Abbas). Uvedly to dnes noviny Maariv s tím, že oba politici spolu i nadále telefonují a korespondují a diskuse vedou i jejich poradci.

הערוץ הסודי: הנשיא פרס מקיים מגעים חשאיים עם אבו מאזן – článek na webu Maariv (hebrejsky)

ביקורת בכנסת על פרס: הוא לא אמור לקבל החלטות בתחום המדיני – reakce izraelské politické scény na odhalení tajných jednání Perese s Abbásem, na webu Maariv (hebrejsky)

Peres se oficiálně k „fámám“ odmítl vyjádřit. Zpráva ale cituje blízkého prezidentova spolupracovníka, který byl prozrazením spojení Peres-Abbás rozhořčen.

„Prezident Peres je poslední Izraelec, který udržuje přímé spojení s Palestinci, a je nanejvýš nešťastné, že toto spojení bude zrušeno kvůli tomu, že se zveřejní,“ uvedl. Prezident „je zděšen prozrazení londýnského setkání,“ prohlásil spolupracovník.

Peres po svém údajném setkání s Abbásem pokračoval do USA, kde se sešel mezi čtyřma očima s prezidentem Barackem Husseinem Obamou. Zdroje v Izraeli a USA uvádějí, že nedávný Obamův projev o blízkovýchodní politice obsahoval myšlenky, které slyšel při setkání od Perese.

Obamova zmínka „hranic z roku 1967“ byla ozvěnou Peresova prohlášení o Dni nezávislosti, kdy izraelský prezident podpořil „území z roku 1967“ a navrhl, aby se Izraelci, žijící v Judeji a Samaří, „vrátili domů“ do Izraele v hranících před rokem 1967.

O čem jednal Peres při setkání s Abbásem není známo. Je možné, že se Peres snažil přesvědčit Abbáse, aby upustil od plánu na jednostranné vyhlášení Palestinského státu letos v září, nebo se mohl snažit zabránit spolupráci vůdce Palestinské správy s Hamasem.

Peres Abbásovo rozhodnutí o opětovné spolupráci s Hamasem – oznámené až po jejich údajném setkání – odsoudil jako „osudovou chybu“, která zničí šance na vznik nového arabského státu. Dal také najevo obavu, že by vznik Palestinského státu mohl vést k pokračování raketových útoků – které by pak už ohrožovaly celý Izrael.

Není také jasné, zda se Peres sešel s Abbásem nezávisle nebo se souhlasem předsedy vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu). I když izraelští prezidenti běžně vykonávají pouze ceremoniální roli, Peres se jako prezident dále zabývá zahraniční politikou a vydává prohlášení, odrážející jeho osobní názory a nikoliv názory vlády.

Postup prezidenta Perese vyvolal ostrou kritiku poslanců, jak ze stran vládní koalice, tak opozice. Bez ohledu na své názory na mírová jednání s Palestinskou správou a budoucí uspořádání vztahů s palestinskými Araby, se kritici shodují v tom, že prezident překračuje své pravomoci a poškozuje stát, pokud separátně za zády vlády prezentuje své názory a vyjednává s vůdcem arabské autonomie.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv