… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mahmúd Abbás

Zdroje blízké předsedovi Palestinské správy Mahmúdu Abbásovi (Mahmoud Abbas) včera sdělily, že v připravované prozatímní vládě palestinské autonomie získá Abbás post předsedy vlády. Uvedla to tisková agentura Maan.

Současný premiér Palestinské správy Salám Fajád (Salam Fayyad) z Fatáhu a premiér vlády Pásma Gazy Ismajl Haníja (Islail Hanieyh) z Hamasu mají být Abbásovými zástupci. Fajád navíc má být ministrem financí.

Hamas a Fatah se na tomto uspořádání údajně shodly za podmínky, že Haníja a Fajád budou mít v nové vládě stejnou politickou váhu.

Představitelé palestinskoarabské autonomie dříve oznámili, že přechodná vláda bude sestavena výlučně z nezávislých osobností.

Fatah a Hamas by měli novou vládu oznámit v sobotu v Káhiře. Začít fungovat by měla počátkem příštího týdne a demonstrovat tak pokrok v plnění nedávno uzavřené dohody o národní jednotě mezi oběma organizacemi.

Pozorovatelé poznamenávají, že přechodná vláda Palestinské správy jsou v podstatě dvě oddělené vlády – jedna v Judeji a Samaří a druhá v Gaze – podléhající jedné prozatímní vládě.

Mezi oběma soupeřícími skupinami probíhají jednání o začlenění ministerstev. Obzvlášť obtížným tématem je sloučení bezpečnostních sil.

Maan s odvoláním na své zdroje oznámil, že v čele komise pro integraci bezpečnostních sil, která bude pracovat pod egyptským dohledem, by podle předpokladu měl stát generálmajor Hazím Atala (Hazem Attallah) z Fatáhu.

Představitelé Palestinské správy uvedli, že došlo k „velkým změnám“ v otázce „bezpečnostních vězňů“, držených soupeřícími skupinami. Očekává se jejich masové propuštění.

Izraelští analytici jsou velmi skeptičtí ohledně dlouhodobé životaschopnosti vlády národní jednoty Fatáhu a Hamasu, když uvádějí, že rozpory mezi nimi se mohou ukázat příliš velkými, než aby je šlo překonat.

Vysocí představitelé vedení Palestinské správy připouštějí, že dosud nemá vyjasněn svůj dlouhodobý vztah k Fatáhu, natož svůj postoj k jiným klíčovým politickým otázkám.

„Ale pokud hovoříme o principech, například jaký bude postoj Hamasu k mírovému procesu nebo Fatáhu, o tom se bude jednat později,“ uvedl po podpisu dohody o jednotě Fatáhu a Hamasu poslanec Palestinské zákonodárné rady a člen Fatáhu Fuád Kokali.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Abbas to be Prime Minister in PA Transitional Government.

2 reakce na Mahmúd Abbás má být předsedou přechodné vlády Palestinské správy

  • Talmid napsal:

    Teroristi otevření mají více obnažené pozadí, kteréžto se dá poté lépe nakopat. A hlavně se poté (ne)ukáže rozdíl mezi Fatahem a Hamasem

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv