… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

ŘÍM – Významný projev amerického prezidenta Baracka Obama o důsledcích Arabského jara je výzvou i pro Evropu. K realizaci nadějí zrozených z arabských povstání dokáže Západ přispět, jen pokud transatlantické partnerství prokáže svou efektivitu jako v dobách, kdy dostálo nárokům studené války a konce rozdělení Evropy.

Krize v jižním sousedství Evropy je odrazem hluboce usazeného transformačního procesu, který bude mít dlouhotrvající důsledky – pro region, pro Evropu i pro svět. Středomořský region má zásadní význam pro mír, stabilitu a hospodářský růst Evropy. Středomořští sousedé kontinentu pohlížejí na Evropu jako na svého přirozeného partnera. A tamní dění, včetně izraelsko-palestinského mírového procesu, má širší dopady, které s sebou přirozeně přinášejí angažovanost globálních partnerů – v prvé řadě Spojených států.

Současné dění, nejen v Libyi, ale i v Tunisku, Egyptě, Sýrii, Jemenu a Bahrajnu, odráží politickou komplikovanost těchto zemí. Pramení také z různých faktorů, jako je frustrace ze stoupajících cen potravin a široce rozšířené korupce, doprovázených požadavky na silnější demokratizaci, omezení ekonomické a sociální nerovnosti a tvorbu pracovních míst.

Reakce Evropy na tento proces musí ztělesňovat cíl spořádané a svižné transformace. Návrhy na určitou formu „partnerství pro transformaci“, založeného na politické reformě a naprosté úctě k lidským právům a základním svobodám, by měly mít na zřeteli, že politická krajina v regionu podle všeho v nadcházejících měsících s jistotou zůstane nestabilní a napjatá.

Není pak divu, že se pro Evropany vysokou prioritou stala regionální stabilita. Chaos, oživení terorismu, vzestup radikálního islamismu, rozsáhlé vlny imigrace do Evropy – to je jen část potenciálních hrozeb pro Evropskou unii, nad nimiž se teď přemítá. Za takové situace by EU měla dělat maximum pro to, aby zhoršení bezpečnosti v regionu předešla.

Právě tak jako Marshallův plán po roce 1945 tvořil balík finanční pomoci zaměřený na rekonstrukci a nastartování ekonomik západní Evropy s cílem podpořit demokratickou transformaci a politickou stabilitu, země Arabského jara stojí před podobnými výzvami a potřebami. Je nutné zemím jako Egypt a Tunisko – a případně mírová Libye – dát možnost upevnit tamní politickou stabilitu a demokratizaci.

Marshallův plán doprovázela partnerství pro rekonstrukci, v nichž si USA a příjemci z řad evropských států byli rovni. Cílem bylo posílit spolupráci jako prostředek k vytvoření trvalého míru. Situace ve středomořském regionu je ve vyspělejší fázi. Obecné zásady partnerství už existují, a tak je teď zapotřebí integraci Evropy s jejími jižními sousedy prohloubit.

Právě proto Itálie navrhuje nový unijní „Plán pro Středomoří“, který se zaměřuje na podporu průběhu transformace a staví na stávajících institucionálních a finančních nástrojích s cílem zajistit regionu další prostředky. Je zapotřebí oživit Unii pro Středomoří, již v roce 2008 zformoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy, a přesměrovat ji k rozvojovým projektům sahajícím od dálnic a přístavů po propagaci malých a středně velkých podniků.

Potřebná je ale také širší ekonomická iniciativa, aby se mobilizovalo kritické množství evropských a mezinárodních finančních zdrojů s cílem přilákat investice do regionu a do modernizace jeho infrastruktury a služeb. Strhněme, společně s USA, obchodní a hospodářské bariéry, jež tyto ekonomiky dusí. Přiznejme rovněž některým středomořským zemím asociační status, který jim umožní postupnou integraci do vnitřního trhu EU a účast v unijních programech.

K dosažení všech těchto cílů je nezbytný jasný soubor principů. My Evropané musíme napomáhat stabilitě, vytvářet nefalšovaného ducha podílnictví a propagovat zodpovědnost. V tomto novém rámci by se EU měla vyhýbat podmínečnosti, zejména během období transformace.

Silná podpora hospodářského rozvoje regionu ze strany Evropy musí zůstat nejvyšší prioritou, dokud budou arabské země zavádět nezbytné reformy. Navíc by bylo vhodné zřídit účelovou finanční instituci, která by s tímto úkolem pomáhala. Jedním návrhem, který stojí za zváženou, je aktualizace a posílení nástroje Evropské investiční banky pro evropsko-středomořské investice a partnerství (FEMIP), který by se stal samostatnou institucí, jejíž sídlo by mohlo být na Středním východě či v severní Africe a v níž by podíly držely vlády (či jiné instituce) v regionu a další ochotné strany.

Rozšířením svých aktivit v regionu, jež by mohlo doprovodit vytvoření specializovaných služeb na podporu růstu podniků vytvářejících pracovní místa, by se k tomuto úsilí mohla připojit Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) se sídlem v Londýně. EBRD významně přispěla k ekonomické transformaci ve východní Evropě a jsou dobré důvody k čerpání z jejích zkušeností a znalostí ve snaze pomoci jižnímu Středomoří.

Zároveň EU musí zahájit „dialog rovných s rovnými“ o politických a bezpečnostních otázkách, zaměřený na budování důvěry napříč regionem. Užitečným nástrojem propagace komplexního přístupu k bezpečnosti a rozvoji by se záhy mohla stát Konference o bezpečnosti a spolupráci ve Středomoří a na Středním východě (CSCM). Krátce, musíme středomořské země proměnit v tvůrce, nikoli konzumenty regionální stability.

My Evropané si nemůžeme dovolit obrátit se zády k našim arabským přátelům na pobřeží „mare nostrum“. Jsou součástí našich společných dějin a zaslouží si lepší budoucnost, kterou jim můžeme pomoci vytvořit.

Franco Frattini, italský ministr zahraničí, působil jako komisař EU pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost.

Copyright: Project Syndicate/Europe’s World, 2011.
www.project-syndicate.org
www.europesworld.org
Z angličtiny přeložil David Daduč

Přetištěno s laskavým souhlasem Project Syndicate, kde článek vyšel pod názvem Marshallův plán pro arabský svět.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv