… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Pokud se Muslimské bratrstvo dostane v Egyptě k moci, zavede islámské právo šaríja. Uvedl to vysoký představitel hnutí Sobhi Saleh (někdy psáno Subhi Saleh,صبحي صالح) s tím, že šaríja bude chránit jak muslimy tak nemuslimy. Informaci přinesl egyptský deník Al-Masrí Al-Júm (Al Masry Al Youm, المصرى اليوم).

„Pojmy jako občanský nebo sekulární stát jsou klamné,“ uvedl Saleh. „Islámská šaríja je nejlepší systém pro muslimy a nemuslimy.“

Brotherhood leader: Next govt to be Islamist – článek na webu Al-Masrí Al-Júm (anglicky)

Brotherhood leader: We shall apply Islamic sharia – článek na webu Al-Masrí Al-Júm (anglicky)

صبحى صالح: الحكومة المقبلة إسلامية وزواج إخوانى من إخوانية يجيب عيال «إخوة بالميراث» (فيديو) – článek na webu Al-Masrí Al-Júm (arabsky, + video)

صبحي صالح يعتذر عن تصريح «عدم الاعتراف بالمسلم الليبرالي».. ويشكو من «اغتيال إعلامي» – článek na webu Al-Masrí Al-Júm (arabsky)

V rámci práva šaríja existuje islámský stát, který neumožňuje nemuslimům podílet se plně na vládě a i jinak je nepovažuje za plnoprávné občany. Podle šaříji jsou životy a majetek nemuslimů v islámské státě chráněné jen pokud je placena džizja (daň za ochranu, جزية).

„Přijetí džizjy zakládá svatost jejich životů a majetku a poté ani islámský stát ani muslimská veřejnost nemá žádné právo narušovat jejich majetek, čest nebo svobodu,“ napsal šejch Sajíd Abul Aala Maúdudi (Syed Abul A’ala Mawdudi), islámský myslitel minulého století.

Šejch Nadžíh Ibrahím Ibn Abdula (Najih Ibrahim Ibn Abdulla), další velký islámský myslitel 20. století, shrnul účel džizjy takto:

„Protože veškeré náboženství patří B*hu, zaměřuje se na pokoření bezbožnosti a jejích stoupenců a škodění jim. Uvalení džizjy na stoupence bezbožnosti a jejich útlak je vyžadováno B*žím náboženstvím. Koránský text na toto upozorňuje, když říka: ‘dokud nedají poplatek přímo vlastní rukou, jsouce poníženi’ (Korán 9:29).

Před “Jarními revolucemi”, které v základech otřásly mnoha arabskými režimy a přivedly k moci nové režimy v Egyptě a Tunisku, americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) hodnotila Muslimské bratrstvo jako „sekulární organizaci.“

Prezident USA Barack Hussein Obama v rámci své snahy demokratizovat Blízký východ a prosazovat v regionu americké hodnoty Egyptu slíbil 1 miliardu dolarů (přibližně 17 miliard českých korun) a také odpuštění egyptské dluhu ve výši další 1 miliardy dolarů.

„Podporujeme komplex univerzálních práv,“ prohlásil Obama nedávno ve svém projevu o blízkovýchodní politice. „Mezi ně patří svoboda projevu, svoboda mírumilovného shromažďování, svoboda náboženská, rovnost mužů a žen před vládnou zákona a právo vybrat si své vůdce – ať už žijete v Baghdádu nebo Damašku, v Sanaa nebo Teheránu.“

Muslimské bratrstvo, které bylo od roku 1954 až donedávna zakázané, je jednou z nejmocnějších politických sil současného Egypta a je dobře připravené na vítězství v nadcházejících volbách. To zvyšuje pochybnosti kritiků Obamových plánů využít Egypt jako vlajkovou loď jeho vize demokratizace a liberalizace regionu.

Bratrstvo nedávno urovnalo spory se soupeřící salafistickou skupinu Džamá Al-Islamíja (Jama’a al-Islamiya), aby mohlo vytvořit alianci islámských stran.

„Nedávné útoky na islámské skupiny nás sblížily,“ sdělil Saleh novinářům.

Ačkoliv Džamá Islamíja nyní tvrdí, že odsuzuje násilí, byla v 90. letech v Egyptě zodpovědná za řadu teroristických hrůz, včetně masakru v Luxoru v roce 1997, při němž zemřelo 62 lidí.

Vítězstvím islamistů by se Egypt pravděpodobně dostal do kolize s Obamovými plány ohledně regionu a zpochybnil jeho plán na poskytování pomoci novým režimům. A to navzdory tomu, že Obama účast Muslimského bratrstva na egyptské politice podpořil.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Muslim Brotherhood Aims for Islamic Egyptian State.

2 reakce na Muslimské bratrstvo chce v Egyptě zavést islámské právo

  • martindeporres napsal:

    Džizja je starý historický nástroj, kterým zvl. Osmané financovali svoje výpady do Evropy. Pokud v Egyptě bude zavedena, jistě by byla teoreticky zajímavá možnost ji zavést recipročně v zemích EU, potažmo i v Izraeli s tím, že by se z ní financoval boj proti terorismu. A živě si dokážu představit ten řev jak ze strany islámských zemí, tak ze strany levičáků. Samozřejmě chápu nereálnost této myšlenky, ale pobavila mě. Nic vrátím se zpátky na zem.

  • Fanuel napsal:

    CIA hodnotila jako sekulární organizaci MUSLIMSKÉ TERORISTICKÉ BRATRSTVO???? Tak tedy je 100% jisté, že se někdo zbláznil. A ty mrtví v zájmu terorismu…… islámského práva šária z 11.9. 2001…… je asi jen AMERICKÝ SEN.
    Stanek Frantisek Fanuel

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv