… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

TóraPrvní paraša stejnojmenné čtvrté knihy Mojžíšovy nás seznamuje se sčítáním bojeschopných mužů na Sinajské poušti. Zde také vidíme, že synové Izraele byli uspořádáni do čtyř útvarů seskupených kolem kmenů Juda, Ruben, Efrajim a Dan. Každý kmen je sečten, každý kmen má svého velitele a každý kmen stojí pod svou korouhví. Můžeme zcela nepochybně říci, že uspořádání kmenů bylo přesně podle vojenského řádu. Pokud není ve vojsku řád a kázeň, pokud není strategická koordinace všech vojenských složek, je boj předem prohraný. Bylo tomu tak před více než třemi tisíci lety, je tomu tak i dnes. Armáda je složena z mnoha částí a praporů (motorizovaná pěchota, ženijní vojsko, tankisté, dělostřelci, letectvo….), pokud tato vojska mají schopné velení a jsou vzájemně strategicky koordinovány s ohledem na celkovou údernou sílu, tak i po těžkých bojích nakonec armáda jako celek zvítězí.

Hospodin měl s našimi předky na Sinaji svůj záměr – plán, jehož cílem bylo je dovést do zaslíbené země, kterou zaslíbil  Abrahamovi, Jicchakovi a Jákobovi a jejich potomkům, tedy jim. Proto během čtyřiceti let strávených na poušti naši předci vítězili nad svymi nepřáteli, ale byly i bitvy a konflikty v nichž je naši nepřátelé porazili. Porážky však byly dílčím neúspěchem, který měl působit výchovně. Neboť vždy, když se naši předci odvrátili od Hospodina, nechali se svést okolními kmeny k modloslužbě, propukla mezi nimi epidemie či byli poraženi. Tento trest je měl upozornit na hříchy, jichž se dopouštěli a především je navrátit  k službě Bohu.

V sidře jsou jmenováni všichni předáci kmenů, což má svůj velký význam. Předák kmene je vždy příkladem jeho „vizitkou“.Jak se chová a jedná on, podobně se bude chovat a jednat většina příslušníků kmene.

Ve svém díle אהבת שלום uvádí rabi Menachem Mendel Hager z Kosova (1768-1825), že tělo se řídí hlavou. Proto základem pro službu Bohu je „čistá hlava“. Když je hlava v pořádku, tak i ostatní části těla řádně fungují a plní své úkoly, neboť jsou jí řízeny.

Také dnes, v moderní židovské společnosti, ať již v Izraeli nebo v diaspoře, existují různé skupiny: Ortodoxní, chasidé různých směrů, konzervativní, reformní, pak máme aškenázy a sefardy, nemluvě o dalších skupinách bucharských, perských, kavkazských a jemenských Židů. Nakonec máme Etiopské Židy a Benej Menaše. Kromě toho jsou mezi nimi sionisté a antisionisté. Každá skupina-„kmen“ má právo na svou existenci. Avšak její předáci – vůdčí osobnosti musí vést dialog a hovořit s předáky ostatních skupin a jejich příslušníky  – jen tak zachováme široké spektrum rozdílů, které se vytvořiy během dějin v našich obcích, ale zároveň upevníme jednotu židovského národa, která se zakládá na třech zásadách: Bůh Izraele – אלוקי ישראל, Boží Tóra – תורת ה‘ a země Izraele – ארץ ישראל.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv