… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

pamětní deska v „Československém lese“ u Jeruzaléma

Ve čtvrtek 26. 5. 2011 se v lese vysázeném u Jeruzaléma, na památku československých obětí nacistické genocidy sešli ti, kteří mají k této smutné historii vztah a také velvyslanci obou republik, aby společně vzpomenuli těch, kteří se nedožili konce války a jejichž život byl násilně přerván pouze proto, že se narodili jako židé. Pietního aktu se zúčastnili i členové parlamentní delegace České republiky, která v Izraeli dlí na pozvání Ústavněprávního výboru Knesetu a zástupkyně Terezínské iniciativy. Pan Nathan Steiner, předseda HYČ, (Hitachdut jotzei Czechoslovakia) jako každý rok připravil důstojný rámec pro vzpomínku a program odpovídal vážnosti a významu události. Setkání moderoval pan Nahum Lavon, bývalý izraelský diplomat, který působil i v Československu. Pochodeň na památku zahynulých zapálila jedna z přeživších spolu se svou vnučkou, a tím do určité míry bylo dáno najevo, že uctění památky zahynulých bude v budoucnosti v rukou mladé a nejmladší generace, která se této povinnosti bude muset zhostit za ty, kteří nás opouštějí.

Po té promluvil velvyslanec České republiky Tomáš Pojar a vyzdvihl význam HYČ v rámci izraelské společnosti a nutnost chránit památku zahynulých.

velvyslanec České republiky Tomáš Pojar
velvyslanec České republiky Tomáš Pojar

Velvyslanec Slovenské republiky Radovan Javorčík, který teprve před nedávnem nastoupil do své funkce analyzoval situaci, která za druhé světové války vznikla na Slovensku a zdůraznil, že nám musí být poučením a varováním před zlem, které nakazilo společnost, ale zdůraznil i působení mnoha Slováků, kteří neváhali riskovat své životy za záchranu židovských spoluobčanů. Teprve během posledních dvaceti let těmto lidem, mnohdy jejich potomkům je udělován prostřednictvím Yad Vashem titul „Spravedlivý mezi národy“.

velvyslanec Slovenské republiky v Izraeli Radovan Javorčík
velvyslanec Slovenské republiky v Izraeli Radovan Javorčík

Poté hovořila paní Margita Eckhausová, která přiblížila život prešovské židovské obce.

Margita Eckhausová
Margita Eckhausová

Situaci židů ve střední Evropě v době genocidy připomenul předseda svazu Středoevropských židů a bývalý generální ředitel Ministerstva zahraničí Izraele Reuben Merhav, který se také pochlubil, tím, že rodina jeho matky pochází z Moravy.

Reuben Merhav, předseda svazu Středoevropských židů a bývalý generální ředitel Ministerstva zahraničí Izraele
Reuben Merhav, předseda svazu Středoevropských židů a bývalý generální ředitel Ministerstva zahraničí Izraele

Dr. Gila Fatran přednesla vědecký rozbor situace na Slovensku v letech 1938-44, zejména protižidovský zákoník známý pod názvem Židovský kodex. Díky tomu se přítomní seznámili s cynickou mašinérii, kterou rozjeli slovenští nacionalisté proti svým židovským spoluobčanům, aniž by si uvědomili, že se stali pouze nástrojem v rukou německých nacistů.

Dr. Gila Fatran
Dr. Gila Fatran

Těžký dojem z této vědecké přednášky, která jakoby nebrala v úvahu citovou stránku toho, čím prošli slovenští židé, ale o to víc zapůsobila na posluchače, poněkud zmírnil novinář Shaul Mayzlish, jehož rodiče také pocházejí ze Slovenska, když připomněl vzácnou moudrost a toleranci, která vládla nejen v židovských obcích, ale i v rabínských učilištích. Zmínil také nutnost ukázat izraelské mládeži prostřednictvím židovských památek a artefaktů, které se v České a Slovenské republice zachovaly jaký bohatý kulturní a náboženský život byl zničen v ghettech a vyhlazovacích táborech.

Shaul Mayzlish
Shaul Mayzlish

V Izraeli narozený kantor Josef Feuerlicht, synovec legendárního pražského kantora Viktora Feuerlichta z.l., přednesl modlitby a na závěr zazpíval Hatikvu. Když zpíval a spolu s ním přítomní, nemohla jsem nevzpomenout toho, co jsem slyšela doma a od jiných, že vězňové tzv. Rodinného tábora v Osvětimi šli na smrt a zpívali Hatikvu. Tady zpívali Hatikvu svobodní občané svobodného státu v přítomnosti zástupců obou států na jejichž území se událo tolik hrůz a snad v tom bylo poselství všem, kdo to vědět a slyšet nechtějí – עם ישראל חי (národ Izraele žije).

pánové Feuerlicht, Lavon a Steiner
pánové Feuerlicht, Lavon a Steiner
pamětní deska v „Československém lese“ u Jeruzaléma
pamětní deska v „Československém lese“ u Jeruzaléma
Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv