… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Strana Izrael náš domov (Jisrael Bejtejnu), v jejímž čele stojí ministr zahraničí Avigdor Lieberman a která je po Likudu (Jednota) druhou největší stranou izraelské vládní koalice oznámila, že by mohla požadovat, aby izraelská vláda přerušila veškeré kontakty mezi Izraelem a Palestinskou správou. Uvedl to včera hebrejský deník Maariv.

„Není možné očekávat, že Stát Izrael bude převádět peníze Hamasu a tak financovat teroristické aktivity proti izraelským občanům,“ uvedl mluvčí strany. „Ti, kdo označili bin Ládina za muslimského bojovníka za svobodu, jako hamasovský premiér Ismajl Haníja (Ismail Haniyeh), a ti, kdo odmítají umožnit Červenému kříži návštěvu Gilada Šalita (Gilad Shalit), nemohou být partnery při jednáních, ať už přímých nebo nepřímých.“

Přerušení kontaktů by podle zprávy kromě už existujícího přerušení převodu výnosu daní mohlo zahrnovat všechny meziresortní vládní iniciativy a bezpečnostní spolupráci.

Samostatně se k věci vyjádřil také náměstek ministra zahraničí Dany Ajalon (Danny Ayalon), který je na návštěvě východní Evropy. Vyzval Evropskou unii, aby pohrozila Palestinské správě finančními následky, pokud nenaplní požadavky blízkovýchodního Kvartetu.

„Jako největší sponzor Palestinské správy máte velkou zodpovědnost za to dát Palestincům jasně najevo, že nenaplnění podmínek Kvartetu bude sankcionizováno,“ uvedl po setkání s estonským ministrem zahraničí Urmasem Paetem.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Mark Toner zopakoval dlouhodobé stanovisko, že pokud Hamas chce hrát politickou roli, musí naplnit kritéria, která stanovil Kvartet.

Kvartet – USA, Rusko, Evropská unie a OSN – chce, aby Hamas uznal právo Izraele na existenci, vzdal se násilí a uznal platnost předchozích dohod mezi Izraelem a OOP.

Hamas toto odmítá a naznačil, že postoj nezmění ani po opětovném začlenění do Palestinské správy. (Naopak minulý týden vyzval Palestinskou správu, aby své uznání práva Izraele na existenci oficiálně odvolala – pozn. překladatele.

Předseda izraelské vlády Netanjahu, který včera dohodu o usmíření Fatáhu a Hamasu odsoudil, by měl se svým kabinetem jednat o přerušení vztahů po návratu z návštěvy Evropy.

Vysocí představitelé Palestinské správy dohodu o „národní jednotě“ hájí s tím, že odráží „hluboké přání veřejnosti po ukončení vnitřního rozdělení.“

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Lieberman’s Party to Demand Cutting of Ties with PA.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv