… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

plukovník Vadim Leiderman

Ruské úřady minulý týden kvůli podezření ze špionáže zadržely plukovníka Izraelských obranných sil Vadima Leidermana a následně jej tento týden vyhostily. Mluvčí IOS včera uvedl, že izraelský vojenský přidělenec se nedopustil ničeho špatného.

Leiderman byl minulý týden překvapivě zatčen ruskými bezpečnostními představiteli a dlouze vyslýchán kvůli podezření, že prováděl pro Izrael špionáž proti Rusku, uvádí se v prohlášení izraelského ministerstva obrany.

Israeli Military Attachי to Russia investigated for suspicion of spying – tisková zpráva IOS (anglicky)

K zatčení došlo poté, kdy Moskvu navštívila delegace výboru pro zahraniční věci a obranu Knesetu, navštívila pod vedením předsedy výboru a bývalého ministra obrany Šaula Mofaze (Shaul Mofaz).

Izrael počátkem tohoto roku otevřeně kritizoval Rusko za dodávky moderních protilodních řízených střel Jachont (Yakhont, Яхонт) Sýrii. Izraelské obranné síly mají obavu, že tyto rakety budou dále dodány libanonskému Hizballáhu (Alláhově straně).

Izrael také kritizoval Rusko za dodávky protitankových raket Kometa (Комета) Íránu a Sýrii. Rakety jsou používány Hamasem (Hnutí islámského odporu) proti vojenským a civilním cílům v Izraeli. Rusko popírá, že by se jednalo o rakety, které by byly jeho výroby.

Podle prohlášení IOS a ministerstva obrany měl Leiderman vojenského atašé v Moskvě stejně vykonávat už jen dva měsíce.

Izraelské obranné síly uvedly, že Vadim Leiderman byl po návratu vyslechnut bezpečnostními příslušníky, kteří vyloučili možnost, že by atašé pracoval v Rusku jako špion.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku IDF Attache in Moscow Deported for Allegedly Spying.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv