… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

arabské nepokoje

Arabové z obce Silvan (Silwan) v sousedství jeruzalémské čtvrti Davidovo město, v pondělí večer protestovali kvůli likvidaci Usámy bin Ládina (Osama Bin Laden). Demonstranti házeli kamení na policii a snažili se blokovat silnice.

Zatímco většina svobodného světa ocenila americkou likvidaci nejhledanějšího teroristy světa, palestinské Hnutí islámského odporu (Hamas) – které nedávno oznámilo usmíření s konkurenčním Fatáhem, vedeným Mahmúdem Abbásem (Mahmoud Abbas) – zabití bin Ládina odsoudilo.

Gazanský web Al Qassam uvádí, že Ismajl Haníja (Ismail Hanieyeh), stojící v čele Hamasu v Pásmu Gazy, novinářům dnes řekl, že Usáma bin Ládin byl „arabský svatý válečník.“

Na setkání s novináři ve svém úřadu ve městě Gaza Haníja uvedl: „Pokud je tato zpráva (o bin Ládinově zabití) pravdivá, pak to znamená, že je to součást americké politiky, založené na útisku a krveprolití v muslimském a arabském světě.“

Haníja zabití nebo atentát na bin Ládina, o němž hovořil jako o „mudžáhidovi“ – tj. o tom, kdo se účastní džihádu, svaté války proti nevěřícím, silně odsoudil. Uvedl, že se bude modlit za slitování nad bin Ládinem.

Hamas minulý týden dosáhl dohody o „usmíření“ s Fatáhem, vyzývající k vytvoření společné přechodné vlády během následujících dní a přípravě voleb v Judeji, Samaří a Gaze během nadcházejícího roku. Dohodu uvítala většina levicových a protiizraelských organizací, nicméně prezident Šimon Peres (Shimon Peres), který sám silně podporuje dvoustátní řešení a mírový proces, uvedl: „Izrael by rád viděl palestinský lid sjednocený k míru – (ale) toto není dohoda, toto je rozkol. Hamas je uznávaná teroristická organizace. Podle tohoto oznámení Hamas nemusí změnit svoji chartu, která vyzývá ke zničení Izraele, mohou pokračovat ve střelbě na nás, jako když stříleli (minulý měsíc) na žlutý školní autobus (a zabili studenta). Hamas je pobočkou Íránu – Írán, Hamas a Hizballáh chtějí jednotu pro válku…“

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Arabs Riot in Jerusalem Over Bin Laden’s Demise, Hamas Angry.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv