… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Policie České republikyÚtvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky v rámci akce „Medvěd“ pozatýkal skupinu 7 cizinců z islámské organizace Džamát Šaríjat (Jamaat Shariat), kteří žili v Praze a zajišťovali peníze, falešné doklady a zbraně pro islámské teroristy v ruském Dagestánu. Zatčení jsou obviněni z podpory terorismu. Oznámila to dnes Policie ČR.

Islámské radikální hnutí tzv. „vijáletu Dagestán emirátu Kavkaz“ má v Evropě (mimo Rusko) základnu v Německu. Zatýkání v Praze je výsledek spolupráce s německou policií, která české kolegy upozornila na přesun části islámských radikálů do Prahy.

Terorismus po česku – videozáznam na webu Policie ČR, velikost 29,1 MB / formát AVI

Terorismus po česku – tisková zpráva Policie ČR

Shariat Jamaat – informace o islámské teroristické skupině na Wikipedii (anglicky)

Джамаат Шариат – informace o islámské teroristické skupině na Wikipedii (rusky)

Sharia Jamaat – informace o islámské teroristické skupině na Wikipedii (francouzsky)

Džamát Šaríjat je skupina několika desítek osob, jejíž stoupenci praktikují fundamentalistický, salafistický výklad islámské víry, které odporuje pluralistický princip demokracie jako takové. Tato skupina osob je nábožensky fanatická a projevuje se šířením násilného islamistického přesvědčení. Název skupiny vychází z arabského výrazu „Džamaat“, který obecně označuje bratrství, muslimskou komunitu nebo také bojovou jednotku.

Logistická podpora pro „bojovníky“

Postupně se tak začaly rozplétat okolnosti, týkající se organizované trestné činnosti stoupenců organizace „Jamaat Shariat“ na území našeho státu. Tato činnost měla spočívat v zajišťování materiální, finanční a personální podpory teroristických aktivit, zejména na území severního Kavkazu. Osoby, které působily v České republice, měly zajišťovat falešné osobní doklady, finanční prostředky, zbraně a výbušniny pro tzv. nové bojovníky.

Den „D“ přišel po dvouapůl letech

Detektivové ÚOOZ velmi pečlivě shromažďovali a analyzovali veškeré informace a poznatky, které se vztahovaly k podezřelým osobám, jejichž počet postupně narůstal. Začátkem letošního roku již byla pod drobnohledem detektivů celá skupina. Začátkem dubna pak získali detektivové operativní informace o reálném nebezpečí, že by členové skupiny mohli v následujícím období z České republiky vycestovat. Bylo tedy třeba okamžitě jednat a ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení a dalšími specializovanými složkami Policie ČR proto v ranních hodinách dne 6. dubna 2011 detektivové ÚOOZ spustili realizaci tohoto, v mnohých ohledech výjimečného, případu.

V souvislosti s tímto případem podnikají konkrétní kroky i kolegové ve Spolkové republice Německo. Není však v kompetenci ÚOOZ v této záležitosti poskytovat jakékoliv bližší informace.

Doklady, peníze i zbraně

Na území České republiky bylo postupně na několika místech zadrženo celkem sedm osob. Další dvě osoby se v době realizace nacházely na území SRN. Celkem se jedná se o osm mužů a jednu ženu ve věku od třiceti do dvaapadesáti let. Tyto osoby pocházejí z oblasti severního Kavkazu a Bulharska.

Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách nebytových prostor zajistili detektivové na několika místech v Praze, ve středních a západních Čechách značné množství literatury v arabském jazyce a v azbuce (jedná se převážně o literaturu s náboženskou tématikou), písemnosti s vazbou na Jamaat Shariat, mobilní telefony, SIM karty, paměťová média, pravé i falešné doklady, fotografie, folie, razítka různých tuzemských i zahraničních státních institucí, přístroje potřebné k výrobě dokladů, počítače, padělané bankovky a větší množství drog.

Operativní poznatky přivedly detektivy i do bytu jedenatřicetiletého Čečence, u kterého bylo následně zajištěno značné množství zbraní a střeliva. Jednalo se o ruční granát F1, několik samopalů vzor 58 (jak ve střelbyschopném stavu, tak i znehodnocené samopaly, připravené k znovuuvedení do střelbyschopného stavu), revolver Ruger GP 100, pistole Walter model PP, a takřka osm stovek ostrých nábojů různých ráží. Dále byly zajištěny padělky tuzemské měny v hodnotě cca 200 tisíc korun.

Obvinění mlčí

Vyšetřovatelé ÚOOZ zatím v tomto případu obvinili osm osob. Dva z nich, občané Bulharska, byli obviněni z padělání a pozměňování veřejné listiny, čehož se měli dopustit jako členové organizované skupiny působící ve více státech. Dalších pět osob bylo navíc obviněno z toho, že uvedeného trestného činu se dopustili s úmyslem umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu teroristického útoku. Osmou obviněnou osobou je již zmíněný Čečenec, který byl obviněn z nedovoleného ozbrojování a padělání a pozměňování peněz. Jeho spolupráce s ostatními obviněnými je předmětem dalšího šetření.

Šest obviněných je stíháno vazebně. Trestní stíhání dvou mužů, nacházejících se v současné době mimo území ČR, probíhá na svobodě. V případě prokázání viny hrozí obviněným podle konkrétního podílu na trestné činnosti v horní hranici až desetileté tresty odnětí svobody. Obvinění nespolupracují a ke svému nezákonnému jednání odmítají vypovídat. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství Praha 2.

3 reakce na Šok! Česká policie pozatýkala v Praze islámské teroristy (+ video)

 • sid napsal:

  neví se co za proveninci knih byly v arabštině a „azbuce“? Azbuka, tím se rozumí ruština, běloruštína (ukr. má už i jiné znaky) nebo i cirilica tedy srbština a bulharština s makedonštinou? Dagestánci nehovoří arabsky (hovořil polní velitel Chattáb), ale modlí se podle svaté knihy islámu. Sbalit ovšem Korán jako „závadový“ mi vtipné nepřipadá. Hmm, že azbuku užívá i mongolština?.

 • gugi napsal:

  Překlep:Vilájet, nikoliv vijálet. 🙂
  Mongolština užívá azbuku (stačí podívat se třeba na nějaké tugrigy) 🙂
  K meritu: Bezvadný a perfektní přehled. Fakta, žádné dohady a omalovánky.
  Comment: Útvar by si měl „šetřit“ práci, tímhle stylem za chvíli nebude mít na kom a na čem vykazovat aktivitu…. 8=D

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv