… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) a Chálid Mašál (Khaled Mashaal), vůdcové dvou hlavních palestinskoarabských teroristických organizací Fatáh a Hamás, dnes po poledni v Káhiře slavnostně podepsali dohodu o národním usmíření a sjednocení.

K podepsání dokumentu, který byl dojednán minulý týden, došlo v sídle egyptské tajné služby s 90 minutovým zdržením, které vyvolal spor o to, zda Mašál bude sedět vedle Abbáse na pódiu nebo jen mezi diváky. Mašál nakonec ustoupil.

Ceremoniálu se kromě egyptských představitelů účastnili také zástupci některých dalších zemí. Pobouření v Izraeli vyvolala přítomnost tří arabských poslanců izraelského parlamentu – Ahmeda Tibiho a Taleb a-Sanaa (Raam-Ta’al) a Muhammad Barakeje (Chadaš).

Obě hnutí se dohodla, že vytvoří společnou vládu, která zajistí do roka konání voleb Palestinské zákonodárné rady a předsedy Palestinské správy.

Ohledně míru s Izraelem má zůstat zachována současná schizofrenní situace, kdy sice existuje palestinskoarabská samospráva, ale s Izraelem jedná Organizace pro osvobození Palestiny.

Hamas má vstoupit do OOP, nicméně hned na ceremoniálu si jeho vůdce Mašál neodpustil připomenout, že „proti Izraeli je třeba bojovat diplomacií a silou.“

Dohoda se týká i spolupráce v oblasti bezpečnosti, neřeší ale, kdo má ozbrojeným silám velet. Hamas už naznačil, že nepočítá s tím, že by své síly v Pásmu Gazy podřídil vládě v Ramalláhu, a dá se předpokládat, že ani abbásovské síly v Judeji a Samaří nebudou podřízeny vládě v Gaze. Spolupráce se tak zřejmě přinejmenším do voleb omezí jen na vzájemnou koordinaci.

Z dohody je zřejmé, že fakticky neřeší celou řadu sporných otázek, neboť jen deklaruje, že tyto spory obě strany vyřeší ve shodě, aniž by se řešilo, jak se bude postupovat v případě, že ke shodě nedojde.

Arabská Palestinská národní iniciativa (المبادرة الوطنية الفلسطنية, al-Mubadara al-Wataníja al-Filistiníja) provedla překlad textu dohody z Káhiry do angličtiny, který následuje.

Text of the Agreement between Fatah and Hamas

Both political parties mutually agreed that the basis of understanding made during the meeting are committing to both parties in the implementation of the Palestinian National Reconciliation Agreement. The basis of understanding agreed upon by Fatah and Hamas are as follows:

1. Elections

A. Election Committee:

Both Fatah and Hamas agree to identify the names of the members of the Central Election Commission in agreement with the Palestinian factions. This list will then be submitted to the Palestinian President who will issue a decree of the reformation of the committee.

B. Electoral Court:

Both Fatah and Hamas agree on the nomination of no more than twelve judges to be members of the Electoral Court. This list will then be submitted to the Palestinian President in order to take the necessary legal actions to form the Electoral Court in agreement with the Palestinian factions.

C. Timing of Elections:

The Legislative, Presidential, and the Palestinian National Council elections will be conducted at the same time exactly one year after the signing of the Palestinian National Reconciliation Agreement.

2. Palestine Liberation Organization

The political parties of both Fatah and Hamas agree that the tasks and decisions of the provisional interim leadership cannot be hindered or obstructed, but in a manner that is not conflicting with the authorities of the Executive Committee of the Palestine Liberation Organization.

3. Security

It was emphasized that the formation of the Higher Security Committee which will be formed by a decree of the Palestinian President and will consist of professional officers in consensus.

4.Government

A. Formation of the Government:

Both Fatah and Hamas agree to form a Palestinian government and to appoint the Prime Minister and Ministers in consensus between them.

B. Functions of the Government:

1. Preparation of necessary condition for the conduction of Presidential, Legislative and the Palestinian National Council elections.

2. Supervising and addressing the prevalent issues regarding the internal Palestinian reconciliation resulting from the state of division.

3. Follow-up of the reconstruction operations in the Gaza Strip and the efforts to end the siege and blockade that is imposed on it.

4. Continuation of the implementation of the provisions of the Palestinian National Accord.

5. To resolve the civil and administrative problems that resulted from the division.

6. Unification of the Palestinian National Authority institutions in the West Bank, Gaza Strip and Jerusalem.

7. To fix the status of the associations, Non-Governmental Organizations and charities.

5. Legislative Council:

Both Fatah and Hamas agree to reactivate the Palestinian Legislative Council in accordance to the Basic Law.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv