… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izraelský vojenský hrob: Moše Velinger, 1948

Dnes ráno studenti izraelské celostátní školské sítě AMIT (אמי“ת) pořádají vzpomínkové obřady pro padlé vojáky, jejichž hroby nemá kdo jiný navštívit. Studenti si také všímají hrobů, kde je mezi návštěvníky méně než deset mužů, a nabízejí, že „doplní“ nezbytný počet, tak aby mohla být přednesena obvyklá modlitba kadiš (קדיש).

Oficiální vzpomínkové obřady začínají dnes v 11 hodin místního času (10 hodin SELČ) na 44 vojenských hřbitovech po celém Izraeli a na každém z nich budou hovořit zástupci vlády nebo Knesetu. Pozůstalé rodiny ale zpravidla přijíždějí na místa dříve a ještě před oficiální vzpomínkou samy provádějí soukromé vzpomínky na své milované, kteří zahynuli ve válce nebo byli zavražděni teroristy.

U některých hrobů, jako například u hrobů padlých vojáků z Války o nezávislost, se stěží objeví někdo z rodiny, snad s výjimkou starého rodiče nebo sourozence.

Rabi Avinoam Almagor, ředitel ješivy Havruta sítě AMIT v Kfar Batja (Kfar Batya) v Raanana vysvětluje, jak ho myšlenka poprvé napadla: „Loni se naši studenti rozhodli navštívit hřbitovy a říci kadiš za padlé vojáky a my jsme viděli některé hroby, kde stál jen jediný člověk – často stará žena – který nám sdělil, že už roky zde nebyl přednesen kadiš.“ Rabi Almagor a studenti se rozhodli pomoci a ředitel Amit Dr. Amnon Eldar rozhodl, že tento projekt stojí za to provést ve všech školách sítě AMIT.

„Je to hesed šel emet, skutečná dobrota (která nikdy nemůže být přeplacena, jak učí naši učenci),“ uvedl Dr. Eldar. „Přesně představuje to, co chceme učit. Je to privilegium a micva, učinit to vůči těm, kdo dali vše co měli ve prospěch Státu Izrael.“

Studenti škol AMIT navštěvují hřbitovy Izraelských obranných sil ve městech Kirjat Šaul (Kiryat Sha’ul), Segulah-Petach Tikva, Raanana, Kfar Saba, Rechovot (Rehovot), Beer Ševa (Be’er Sheva), Karmiel, Safed (Cfat, Tzfat), Bejt Šemeš (Beit Shemesh), Lod a Kfar Warburg.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Memorial Day: Remembering the Family-less Fallen Soldiers.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2011
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv