jezero Kineret (Galilejské moře)
Odcházející ředitel izraelského Vodohospodářského úřadu měl pro Izraelce v předvečer svého odchodu z funkce dobrou zprávu. Izraelská vodní krize je za námi, uvedl profesor Uri Šani (Uri Shani). Jiní však zdaleka tak optimističtí nejsou.
„Mohu s opatrností říci, že vodní krize skončila,“ prohlásil Šani v rozhovoru pro Kanál 2 izraelské televize. „Úspory vody, které provedli Izraelci v posledních měsících, spolu s významným přídavkem do vodní ekonomiky, který přinesly zimní dešťové srážky, nás přivedly do situace, kdy již nečelíme vodní krizi.“
Prakticky řečeno, uvedl Šani, konec krize znamená, že stát už nečelí problému se zajištění dodávek vody pro občany a podnikatele – problému, který až dosud byl velmi reálným pro osoby zodpovědné za distribuci vody, i když většina Izraelců si jej neuvědomovala.
V reakci na Šaniho prohlášení vysoký představitel Vodohospodářského úřadu uvedl, že „odcházející ředitel má právo na svůj názor, nicméně vodní krize, které Izrael čelil v posledních letech, zdaleka není pryč. Izraelci musejí i nadále šetřit vodou. Nemůžeme dovolit žádnému sektoru – zemědělství, průmyslu nebo, a zejména, domácnostem – úroveň spotřeby vody, která byla obvyklá v minulosti.“
Šani v rozhovoru uvedl, že navzdory zlepšení vodní situace Izraele, Izraelci nemohou čekat snížení cen vody. „Voda je drahá a taková je situace,“ uvedl. „Jedním z hlavních prvků řešení vodní krize je zvýšení využití odsolené vody, která je dnes významným komponentem vodní ekonomiky. Z vodní krize jsme se naučili, že voda je cenná a nelze s ní plýtvat. Nemáme jinou možnost, než s vodou šetřit, protože žijeme v poušti.“
(IsraelNationalNews.com)
sc
Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Official: Water Crisis is Over – but High Water Prices to Remain.