… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mohammed Dahlan

Předseda Palestinské samosprávy a hnutí Fatah Mahmoud Abbas se pokouší zbavit Mohammeda Dahlana, svého dříve silného spojence v Gaze. Revoluční rada Fatáhu trvá na tom, aby byl Dahlan vyšetřován pro podezření z korupce.
Celý spor  ukazuje, jak křehká je vláda Palestinské samosprávy a vznikají pochybnosti o schopnosti Abbase získat uznání pro Palestinu jakožto samostatný stát, což žádá arabský svět.

Ústřední výbor Fatáhu oznámil vyloučení Dahlana, který byl před pučem Hamasu v roce 2006 faktickým vůdcem v Gaze. Revoluční výbor nesouhlasí s rozhodnutím a žádá, aby vyšetřování pokračovalo, zejména ve věci spiknutí, jehož cílem bylo oslabit Abbáse.

„Je jasné, že vztahy mezi Abbásem a členy ústředního výboru na straně jedné a Dahlanem na straně druhé, se dostaly do slepé uličky”, řekl Hatem Abdul-Qader, člen výboru Fatahu  čínské tiskové agentuře Xinhua. Dodal, že Revoluční rada je jediný subjekt, který může rozhodnout o vyloučení Dahlana z ústředního výboru, ale pouze v případě, že předloží dostatek důkazů, které ho usvědčí. Jiný představitel řekl, že Dahlan je podezřelý z korupce a dalších zločinů.

Dahlan, rodák z Gazy, je jedním z nejbohatších mužů v oblasti. Získal miliony dolarů v době, kdy byl představitelem Fatahu před tím, než v Gaze převzal moc Hamas.

Před časem napsaly alžírské noviny, že Dahlan a další členové Palestinské samosprávy byli zapojeni do obchodu s dodávkou zbraní z Izraele pro Muammara Kaddáfího prostřednictvím řecké lodi.

Libyjský disident Omar El-Chadraoui sdělil, že bývalý vůdce Fatahu Muhammad Dahlan a člověk, který je znám pod jménem Mahammad Rašíd, irácký Kurd, jehož pravé jméno je Chálid Salam, a který byl poradcem Jásira Arafata, jsou zodpovědní za dodávky zakázaných zbraní Kaddáfímu. Ten je měl použít proti civilnímu obyvatelstvu v západolybijské Misuratě.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Abbas Set to Fire Dahlan in PA Power Struggle.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiv